Citat:
Ursprungligen postat av
MasterBait
Bevis för att ryssarna mördar våldtar och torterar alla överallt? Nej det har du inte. Du bara tramsar. Ukrainarna kan inte backa upp en enda av sina historier.
Däremot finns gott om bevis på att Ukrainarna har torterat, våldtagit och begått ISIS-inspirerade mord sedan 2014 mot folket i Donbas. Så det dom anklagar ryssarna om är helt och hållet projektion. Finns rapporter från Amnesty, HRW och här är en längre sammanställning från OSCE:
War crimes of the armed forces and security forces of Ukraine: torture and inhumane treatment
Second report:
https://www.osce.org/files/f/documents/e/7/233896.pdf
Den som stöttar Ukraina, stöttar en dysfunktionell anti-demokratisk regim och nazister. Ni är på helt fel sida av historien.
Så din uppfattning om att vara på rätt sida i historien, det är att supporta den nationen som invaderar grannlandet o det enligt dessa skäl: de är nazister, de är judar, de gillar gayparade,de är vårat broderfolk, deras land är inget riktigt land( fast vi har ratificerat det för 30 år sedan) , mm, mm, samt under invasionen så hotar landet som enligt dig är på rätt i historien omvärlden med atombombning, de raderar fullständigt städer, ser till att hundra tusen människor avlider, de ordnar så 10 miljoner är på flykt,, detta land skall man allstså supporta om man skall vara på rätt sida i historien? Gottnatt,,!