Citat:
Ursprungligen postat av
Jannika.Jansson
Denna gången har han ju faktiskt rätt!
Ni som älskar krig och jag antar ni är de samma som runkar nu till Nato och Ukraina kriget?
Carl b har ju rätt fattar ni aldrig. EU kan och har inte råd lägga sig i varenda konflikt på jorden för att usa vill det.
Ni borde förstå bättre att bara Ukraina kriget kostat oss tio års lidande minst i Europa medans de rika blir rikare och ni arbetare blir fattigare.
Krig kostar och bara lilla skit Sverige får ju på knäna av elpriset, olja, gas mat inflation med mera.
Vill usa kriga så låt dem göra det. Europa satsar på bygga upp en redan mycket trasig kontinent och vad skulle vi vinna på lägga oss i denna konflikten också?
Taiwan tillhör ju faktiskt Kina och det är liksom fakta.
Ni som vill kriga. Lycka till och packa väskan så åker ni dit. Men mina skattepengar skall inte gå till leka krig.
Tänk för fan någon gång innan ni skriver inlägg.
Tänk vilken innåt värld du lever i.
Du vill säkert inte ha hjälp om en mördare står utanför huset ditt heller för varför ska mina skattepengar hjälpa dig? Inte heller vill du väl ha hjälp om vi hamnar i krig?
Med ditt resonemang är du väl besviken över att USA och England befriade Europa från Nazi Tyskland också? O nej dit räknar jag inte ryssarna eftersom USA skänte dem all hjälp de kunde få vapen, mat, stridsvagnar så de var möjligt för dem.
Registrerat Mars 22, för mig är du ett uppenbart rysstroll med komunistisk världsbild.
Jag hoppas verkligen inte du får hjälp när du behöver det!
Så dra ner byxorna o ta den där bak, det är vad ditt inlägg handlar om fy fan!