2023-03-24, 19:56
  #697
Medlem
Vilken korkad gubbe, "umgås" inte med unga babbebrudar med ankläppar. Vad trodde han egentligen, att det var äkta kärlek på g? "du var så trevlig". I den åldern, kan man ha sex utan viagra?
Citera
2023-03-24, 19:57
  #698
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Riksdagsmannen tycks ha varit någon form av barmhärtig samarit!

Oisín Cantwell skriver i "Aftonbladet":

"I förhör påstår politikern att den brottsmisstänkta bad om pengar till taxi och 5 000 kronor till sin hyra när kvinnorna skulle åka hem.

Redan så här kort in i berättelsen ser det mindre lämpligt ut för en politiker i den här divisionen.

Kvinnor han är måttligt bekant med följer med hem och efter sex börjar det pratas om ekonomisk ersättning.

Mannen berättar att han betalade och lägger till en iögonfallande detalj: att han tidigare har hjälp andra kvinnor ekonomiskt för deras bostadskostnader utan att få annat än en kram som tack."

Samtliga unga kvinnor, får man anta. Hur många tjejer har han "hjälpt ekonomiskt" egentligen?

Var inte en minister i M ute och for i hala hjulspår en gång för länge sedan, 2010 närmare bestämt?

Hur står det till med moderaternas värdegrund, egentligen? Är det partiet nummer ett för Sugar Daddies?
Littorin ja, tror han avgick direkt så vet inte om han outades med namn i media..
Citera
2023-03-24, 20:01
  #699
Medlem
GuldkalvenAxels avatar
Han borde bokat taxin själv och betalat kontant med sedlar så skulle han kunnat klara sig.
Citera
2023-03-24, 20:06
  #700
Medlem
Yaskos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dansquelcas
Horan är turkiskt enligt nationalitet och kurd enligt den etniska gruppen i Turkiet. Sluta använd för utryck.

Skicka horan tillbaka till Turkiet till Erdogan.

Ej från Turkiet. Troligen Irak-kurd.
Citera
2023-03-24, 20:10
  #701
Medlem
dansquelcass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
Ej från Turkiet. Troligen Irak-kurd.

Skicka hem. Saddam har varit borta sedan länge och läget är stabilt i Irak, så det finns inget för skiten att vara kvar i Sverige.
__________________
Senast redigerad av dansquelcas 2023-03-24 kl. 20:13.
Citera
2023-03-24, 20:12
  #702
Medlem
Slaskmedias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Riksdagsmannen tycks ha varit någon form av barmhärtig samarit!

Mannen berättar att han betalade och lägger till en iögonfallande detalj: att han tidigare har hjälp andra kvinnor ekonomiskt för deras bostadskostnader utan att få annat än en kram som tack."
Det är väl här hela storyn börjar kantra totalt. Låter som att han förbereder sig för att fler ska kliva fram, och försöker snygga till det på förhand.

Å andra sidan, inget fel med att fördela sin lön på att hjälpa unga kvinnor ekonomiskt. Det är inte förbjudet att visa sin uppskattning för sina vänner. Vissa bjuder på drinkar på krogen, andra bjuder på hyran.
Citera
2023-03-24, 20:26
  #703
Medlem
mkggas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Indeterminister
Det där med allmänintresse använder man sig av ganska godtyckligt, konstigt nog verkar allmänheten aldrig intresserade av kriminella invandrare
Jag tycker nog att det publiceras gott om namn på dömda invandrare och att allmänheten är rätt intresserade av att så sker… Så jag håller inte med.

Om man nu ska vara krass så finns det ju en viss övertalighet av dömda i första och andra generationens invandrare, men vi ska väl inte nedlåta oss till att frångå rättsstatsprinciper och god publicistisk sed bara för att det verkar som att den här kvinnan är både skyldig och med utländskt påbrå. För eller senare kommer domen och namnpublicerandet, och då kan väl de som roas av det gnälla om att ännu en invandrare är skyldig till brott.

Och gnälla är ju konstruktivt.
Citera
2023-03-24, 20:27
  #704
Medlem
LemPicas avatar
Är detta rykten eller vet du detta?
Vad är det för människorov hon skulle varit inblandad i?
När jag söker kommer bara döda länkar upp.

Citat:
Ursprungligen postat av kockponcher
Zainab Sattar Rustum heter den prostituerade kvinnan.
Om hon inte bytte namn efter människorovet.
Citera
2023-03-24, 20:28
  #705
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mkgga
Hon är ingen lagstiftare… Om hon fälls för grov utpressning lär väl namnet bli publicerat. Eller ska vi ge fan i presumtionen att man är oskyldig tills man blivit fälld i domstol?

Så lagstiftare hängs ut innan skuld bevisats?
Citera
2023-03-24, 20:32
  #706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sullen
Jag har ingen aning om ifall han rent juridiskt köpte sex eller inte, men det är inte det som är grejen med det här enligt min mening. Oavsett har vi en högt uppsatt politiker som har sex med en till synes rätt labil kvinna och sen börjar betala för bröst mm i rädsla för att relationen ska offentliggöras. Bevisligen fattade denna politiker, vem det nu än må vara, att detta ser jävligt illa ut och försöker därefter gömma sig bakom Säpo och sekretess.

Varför i helvete ska en politiker ha förmånen att kunna göra det? Man ska inte kunna glida omkring som folkvald och samtidigt hålla på med sån här skit och som grädde på moset förvänta sig att systemet ska skydda en mer än det skyddar oss dödliga medborgare. Tvärtom, folkvalda får gott sköta sig bättre än gemene man och gör de inte det får de ta konsekvenserna. Det är aldrig någon politiker som "tar ansvar" förrän de sitter där med skägget/kuken i brevlådan, och när det väl är ett faktum har inget de säger längre något värde. Förtroendet är förbrukat.

Enda semivärdiga sättet att hantera en sån här soppa hade varit att hoppa av innan katten är ute ur påsen. Då kan man i efterhand iaf alltid säga att man på egen hand kom fram till att det var läge att kliva åt sidan. Men det är det ju ingen som gör.

Fokvalda ska följa lagen. Punkt.

Folkvalda ska inte dölja hela eller delar av sanningen.

Folkvalda ska inte missleda väljarna.

Folkvalda ska åtalas och dömas på samma premisser som andra.

Punkt.
Citera
2023-03-24, 20:36
  #707
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kommenurjorden
Det lustiga är att det fortfarande verkar finnas många som inte insett att Sverige idag är ett genomkorrupt land. Inte på låg nivå för den vanliga medborgaren men bland de som styr.

Det stämmer inte.
Citera
2023-03-24, 20:38
  #708
Medlem
mkggas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av banandemokrat
Så lagstiftare hängs ut innan skuld bevisats?
Om du är tillräckligt offentlig person så anses det vara av större allmänintresse och kan därför vara motiverat att publicera namnet innan fällande dom. Han är ju inte uthängd per se, han förekommer ju som målsägande i målet om utpressning, vilket absolut har allmänintresse. Att han sedan utreds för sexköp och därför tagit timeout från politiska uppdrag har ju också ett allmänintresse. Så det är nog alls inte ett svårt beslut att publicera namnet i det här fallet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in