2023-03-20, 21:07
  #324229
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Ja det har ju ryktats ett tag om att UAF skulle ha börjat tillverka egna moppedrönare och ikväll smäller det ordentligt nere på Krym.

https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1637901435147808768

Ser ut att kunna bär fram hälsningen till rySSnaZZarna med en rejäl smäll.
https://img.bemil.chosun.com/site/data/img_dir/2021/07/30/2021073000779_4.jpg

https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/11whou4/footage_of_the_launch_of_the_tu143_reis_drone/

Utslagningen av förnödenheter, material, bränsle, ammo har börjat.

https://www.youtube.com/watch?v=hL8ntC9IkdY
Citera
2023-03-20, 21:08
  #324230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
De siffror jag såg från bl.a. PERUN 2022 gjorde gällande att produktionskostnaden typiskt låg omkring 50 USD/fat. Men detta varierar rimligen kraftigt mellan olika fyndigheter. Likaså är kostnaden knappast 100% rörlig utan en stor del (största delen?) består förmodligen av avskrivningar av investeringen för att starta utvinningen. I så fall är det på kort sikt fortfarande bättre att sälja olja än att avsluta produktionen (om det ens går), men det minskar ju inte problemet med de fallande intäkterna.

Vad som är helt klart är att den ryska statsbudgeten räknat med ett mycket högre oljepris, jag tror mig ha sett en siffra på 90-95 USD/fat. Då säger det sig självt att 50 USD/fat är en smärre katastrof.
Sedan måste man väl göra nya investeringar och ha ett konstant löpande underhåll så grejorna funkar? Kan tänka mig att slitaget är stort i den ofta tuffa miljön där arbetet att ta upp oljan bedrivs.
Investeringar är ju långsiktiga men just nu verkar Putin tänka allt annat än långsiktigt. Det kommer stå ryssarna dyrt.
Citera
2023-03-20, 21:09
  #324231
Medlem
Reimers avatar
Den evigt dystre Igor Girkin fortsätter på den melankoliska vägen


Citat:
Girkin, in his typical manner, compares the battle of Bakhmut with the battle of Stalingrad, i.e. hopes by the Russians to "somehow" win over the city, meanwhile the defenders are preparing reserves for a powerful push. Girkin believes the Russian command is intending to surpass the Germans in recklessness.

https://twitter.com/wartranslated/status/1637903563136401412
Citera
2023-03-20, 21:10
  #324232
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hash
Detta med att han inte kan sitta stilla har väl kommit på senare år?

Ja, det har hänt flera gånger faktiskt.

Putin ska alltid krama sig fast vid bordet. Nypa bordets kanter med tummarna och verkligen hålla i det länge. Sedan smeka handen på stolen och följa stolens konturer med fingrarna.
Citera
2023-03-20, 21:10
  #324233
Medlem
Sgt.Blands avatar
En moppdrönare från UAF ser ut att få in en ordentlig fullträff nere på Krym. Kan vara mot flygbasen i området.

https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1637908580878757890
Citera
2023-03-20, 21:14
  #324234
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Här är källan:
https://brief.bismarckanalysis.com/p/china-can-almost-feed-itself

Soja vore alltså största problemet för Kina att lösa.

Jag medger att blockad av råolja skulle orsaka stora problem, men de är i princip självförsörjande när det gäller annan typ av energi.

Industrin är dock extremt beroende av järnmalm och västerländska industrikomponenter. Tror att det snarare är det som gör Kina orolig när det gäller invasion av Taiwan. De vill nog lyckas bli självständiga när det gäller sådant innan, men tror inte riktigt att de har kapacitet till det. Hot om invasion av Australien från öarna de köper upp kanske de räknar som triumfkortet mot handelsblockad? Likaså framtida kontroll av indiska floder ifall Indien käftar emot och stryper importen av arabisk olja.

Du går på uppgifter från Sami Burja och hans slovenska riskkapitalbolag Bismarck Analysis i en artikel från 2022. Jag utgick från siffror som bl a publicerats av Council of Foreign Relations nu i januari 2023.

Det finns som du ser vissa problem vad gäller den kinesiska graden av självförsörjning. Den har gått ned från 93 till 65 procent. Självfallet kan ett land vid kris och avspärrning lägga om vad man konsumerar. Vid total avspärrning skulle Sverige med hjälp av inhemska produkter kunna nå 80 procent av det kaloriintag det svenska folket konsumerar i fredstid och dieten skulle då bestå fr a av vete, potatis, lök, svinkött och äpplen (alltså: stekt fläsk med löksås och äppelkaka till efterrätt, dag ut och dag in). Även Kina kan göra något liknande, men riktiga problem skulle uppstå vad gäller vissa produkter som matfett och olja, vilket importeras till 70 procent. Ett annat stort problem blir distributionen av den mat som trots allt kommer att finnas. Där går det åt drivmedel. Kina är på det hela taget känsligare för en blockad än USA, EU, Indien eller Ryssland.

https://www.cfr.org/article/china-increasingly-relies-imported-food-thats-problem
Citera
2023-03-20, 21:22
  #324235
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Det finns inget territoriellt misslyckande. Avmilitariseringen går ju utmärkt. Däremot är det oerhört tragiskt att väst offrar ukrainare på detta ytterst cyniska sätt.
Trovärdigt att inte kalla fjaskot att kontrollera dom områden som Putin utropade som ryska för vad det är - ett misslyckande.
Likaså att tramsa bort den historiskt stora upprustningen av Ukraina med att avmilitariseringen går utmärkt, stolle.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2023-03-20 kl. 21:47.
Citera
2023-03-20, 21:26
  #324236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
En moppdrönare från UAF ser ut att få in en ordentlig fullträff nere på Krym. Kan vara mot flygbasen i området.

https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1637908580878757890

Rysk smygrökning kan det ju också vara...
Citera
2023-03-20, 21:27
  #324237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Jaså, är det du eller jag som inte vet vad han pratar om?

Antingen förstår du inte engelska i sin kontext, eller så har du helt enkelt inte läst hela inlagan som majoren skrev om. Uppenbarligen ingetdera från din sida. Hans inlaga till JMO(D) handlar till att börja med inte ett dugg om artilleri på backen, även om det innefattas i doktrinerna han nämner. Sedan handlar det ännu mindre om hur man sitter still och laddar på hej vilt för att uppnå det som hans skrift faktiskt handlar om - effektivitet i framtida sätt att använda inringning utav motståndaren på. Faktum är att hela hans tankar, som endast är akademiska för en SKOLA som studieunderlag, handlar om hur förändringar kommer behövas för att upprätthålla doktrinens grundtanke. Sedan missade du även vilket tier det hela riktar sig till. Inte 20.000 grönklädda hemvärnsoldater som sitter och pluggar kanoner för att plöja åkrar. Den skrämseltaktiken har visat sig vara extremt dålig de senaste 200 åren, vilkat han med tydlighet tar upp i sin skrift. Du sitter och hänvisar till en skrift som motsäger det du vill att den skall peka på för att du skall framstå som kunnig och inläst? Idiot. Bara helt enkelt en idiot som spammar sin egen dumhet om och om igen här. Fattar du inte att biblioteket har stängt för din del?

Nödvändigt tillägg - Artilleri är något man på sin höjd använder som understöd i operationellt/framåtskridande syfte. Utöver det så låter man landburna pjäser vila lugnt under tälten. Att det används i Ukraina har inget som helst med modern krigföring att göra. Det har helt enkelt bara blivit så för att de inblandade består av 90% grönklädda hemvärnssoldater på bägge sidor. Inget ont om dem och deras vilja, men deras uppoffring sätter inte standarden även om den används i desperation. WASA sjönk och hennes kanoner vilar på museum nu. Utav anledning
__________________
Senast redigerad av ThorulfBortbyting 2023-03-20 kl. 21:37.
Citera
2023-03-20, 21:31
  #324238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
En moppdrönare från UAF ser ut att få in en ordentlig fullträff nere på Krym. Kan vara mot flygbasen i området.

https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1637908580878757890

Det är Dzhankoy AB. Verkar vara flera drönare också. Vad är det för typ av drönare? Låter som flygande gräsklippare…
Citera
2023-03-20, 21:34
  #324239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sandbob
Det är Dzhankoy AB. Verkar vara flera drönare också. Vad är det för typ av drönare? Låter som flygande gräsklippare…
Det är bra kräm i 2taktarna såhär års
Citera
2023-03-20, 21:46
  #324240
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Jag lyssnade på två amerikanska experter

Ryssland trodde i sin planering att striderna skulle ta upp 2 veckor. Thunder-run och halshuggningen av ledningen skulle ta cirka 3+ dagar.

Experterna sa att USA hade listor på alla styrkor som ryssarna skulle invadera med. Fråga mig inte hur USA hade fått tag i dem. Uppenbart att USA visste fan mer än stora delar av ryska militären. Trupperna i Vitryssland trodde att de var på övning. Förbanden sålde för fan sitt diesel svart till vitryssar. Inte ens ryssarna är så jvla dumma att de säljer sitt bränsle innan invasionen. Vidare Roskvardia enheter åkte i vissa fall först in. Så det råder ingen tvekan om vad Ryssland ville uppnå på kort tid.

Dessutom, om ryssarna hade tänkt sig ett långt krig istället för ett kort krig. så var invasionen i feb 2022 bland de sämsta man har sett i modern tid.

Ryssarna tittade på hur de gjorde i Afghanistan när de invaderade. Halshuggningen fungerade i princip perfekt tills kroppen återuppstod på den afghanska landsbygden. De (Putin och polarna) tittade även på invasionen av Tjeckoslovakien, samt invasionen av Krim.

https://www.rferl.org/a/russian-troops-belarus-exercises-ukraine/31711282.html
Intressant! Tre dygn är, som jag skrev, en fullkomligt rimlig uppskattning, men jag har än så länge aldrig sett några egentliga belägg för att det var det ryssarna planerade för. Sen kan man självfallet räkna ut med lillfingret på ett ungefär vad det var de försökte sig på. Och det var faktiskt ingen dum plan alls.

Vad tror du förresten att det var som utspelade sig vid Hostomel? Enligt våra media var flygplatsen under rysk kontroll på eftermiddagen den 24/2, men efter det hände något. Sköts alla plan med fallskärmstrupper ned? Var det förstärkningar markvägen som redde upp situationen tillfälligt? Vad var det för ukrainska förband som kom till undsättning när vaktstyrkorna på platsen kämpats ned av ryssarna? Mycket märkligt, det hela. Och under tiden befann sig ryskt pansar redan inne i Kiev — kanske för att territorialförsvaret släppt förbi stridsvagnarna.

Hur det gick för Rosgvardia vet vi ju. Två veckor eller mer i tidernas trafikstockning norr om den ukrainska huvudstaden. Hade de bränsle med sig också, eller hur var det? De var i alla fall inte där för att delta i några strider. Det blev ett fiasko.
__________________
Senast redigerad av Blot-Sven 2023-03-20 kl. 21:51. Anledning: Många fel blev det!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in