Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Jag lyssnade på två amerikanska experter
Ryssland trodde i sin planering att striderna skulle ta upp 2 veckor. Thunder-run och halshuggningen av ledningen skulle ta cirka 3+ dagar.
Experterna sa att USA hade listor på alla styrkor som ryssarna skulle invadera med. Fråga mig inte hur USA hade fått tag i dem. Uppenbart att USA visste fan mer än stora delar av ryska militären. Trupperna i Vitryssland trodde att de var på övning. Förbanden sålde för fan sitt diesel svart till vitryssar. Inte ens ryssarna är så jvla dumma att de säljer sitt bränsle innan invasionen. Vidare Roskvardia enheter åkte i vissa fall först in. Så det råder ingen tvekan om vad Ryssland ville uppnå på kort tid.
Dessutom, om ryssarna hade tänkt sig ett långt krig istället för ett kort krig. så var invasionen i feb 2022 bland de sämsta man har sett i modern tid.
Ryssarna tittade på hur de gjorde i Afghanistan när de invaderade. Halshuggningen fungerade i princip perfekt tills kroppen återuppstod på den afghanska landsbygden. De (Putin och polarna) tittade även på invasionen av Tjeckoslovakien, samt invasionen av Krim.
https://www.rferl.org/a/russian-troops-belarus-exercises-ukraine/31711282.html
Intressant! Tre dygn är, som jag skrev, en fullkomligt rimlig uppskattning, men jag har än så länge aldrig sett några egentliga belägg för att det var det ryssarna planerade för. Sen kan man självfallet räkna ut med lillfingret på ett ungefär vad det var de försökte sig på. Och det var faktiskt ingen dum plan alls.
Vad tror du förresten att det var som utspelade sig vid Hostomel? Enligt våra media var flygplatsen under rysk kontroll på eftermiddagen den 24/2, men efter det hände något. Sköts alla plan med fallskärmstrupper ned? Var det förstärkningar markvägen som redde upp situationen tillfälligt? Vad var det för ukrainska förband som kom till undsättning när vaktstyrkorna på platsen kämpats ned av ryssarna? Mycket märkligt, det hela. Och under tiden befann sig ryskt pansar redan inne i Kiev — kanske för att territorialförsvaret släppt förbi stridsvagnarna.
Hur det gick för Rosgvardia vet vi ju. Två veckor eller mer i tidernas trafikstockning norr om den ukrainska huvudstaden. Hade de bränsle med sig också, eller hur var det? De var i alla fall inte där för att delta i några strider. Det blev ett fiasko.