Citat:
Ursprungligen postat av
jorban
Förvisso
Men du tycker det är rimligt nu med 20 Amerikanska fartyg i Svarta havet, som svar på att en av deras Drönare som häjlper till att döda tusentals ryska soldater blev nedsjukten 200000 km hemifrån?
Att USA lägger den här pressen på allt och alla, 20000000000 km från deras hemland är alltså inte en del av problemet?
Du inser inte att USA vill se en icke-ombestridd värld där alla accepterar de som världsledare.
Du inser att det är en del av anledningen till att vi får dessa konflikter?
Tyvärr (om man vill se det så) så är USA det överlägset bästa alternativet till världspolis just nu. Detta beror på att:
Kina är en äcklig kommunistdiktatur
Ryssland är en fascistregim och dessutom för fattiga för att klara uppdraget
Indien är för fattiga, smutsiga och allmänt eftersatta på diverse områden.
Inget land i Mellanöstern förutom Israel är en demokrati och Turkarna är för fattiga, smutsiga och eftersatta.
Brasilien är för fattigt och korrupt
Storbritannien är inte i närheten av USA:s kapacitet.
Frankrike är för fjolligt
Tysklands senaste försök att bli en supermakt gjordes via en liten galen man med mustasch och resulterade i många miljoner döda. Innan det så startade de också ww1 vilket resulterade i många miljoner döda. De bör ligga kvar ganska högt upp på bevakningslistan…åtminstone 100 år till.
Japans senaste försök ledde till att man blev tvungen att bomba dem med kärnvapen. De har den orientaliska sinnessjukdomen i DNA:t precis som Kina och bör därför hållas i stramt koppel.
Kvar blir alltså USA, som trots uppenbara brister och fel, ändå gör ett helt ok jobb.