Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Nej, det sa jag inte. De är det sämsta du har läst för att du inte kan läsa.
Det jag har sagt tidigare i år är att jag tror Bakhmut faller i mars (eller kanske tidig april, kommer inte ihåg exakt vad jag skrev).
Och jag gav det 90+% chans att den analysen är korrekt, dvs Bachmut faller efter att ha sett vad som hände i veckan. Jag överraskas av att Ukraina pumpar in mer styrkor i staden, om det nu stämmer.
Om jag får fel, och de pumpar in så mycket styrkor att staden hålls, är det antagligen dåligt för Ukraina. De kommer hålla Backhmut till ett högt pris i så fall.
Bachmuts fall definieras f ö som att RU kontrollerar järnvägsstationen i Bachmut (det är definitionen som används hos "bookmakern" Insightprediction). Ukraina-positiva Liveuamaps anger att ryssarna nu står 3 km från den, ryssarnas kartor visar nog 1-2 km.
Nu ändrat du dig t april???
Du har även helt fel om mig. Jag har gissat att Bakhmut faller i mars och inget annat, och min trygghet nu är hög. Just nu är det knappast någon "listig fälla" (Bagdad Bob-varning

) , slagfältet är format till ukrainsk nackdel i Bakhmut. Man ska inte utesluta att där kommer en motattack för att rädda Bakhmut, men så dum är nog inte Zalushny.