Citat:
Ursprungligen postat av
attog
Jag ser att övriga pengar som krävs för att nå rätt nivå för återställande, från början, kan lånas ut av världen. Givetvis är detta pengar som ryss-land har att betala.
Ja så måste man göra till att börja med för att täcka själva likviditetsproblemet. Men har du räknat på det?
Hur många triljoner kommer det kosta att återuppbygga:
1) Det som nu förstörts. 1 triljon dollar?
2) Det som kommer förstöras när Donetsk city, Sevastapol, Horvlika, Mariupol (igen) "befrias"? 1 trillion dollar ytterligare?
3) Skadeståndsanspråk på döda civila. Hur många ukrainier tror du kommer dö innan detta är klart? 500 000 (civila+soldater?). Vad ska de få? Låt oss säga 50,000 USD. Det blir 25 miljarder dollar ytterligare va? 2.1 trillion dollars.
Om 20 år har oljan/gasen definitivt peakat, och Ryssland kommer bli fattigare än det redan är.
Rysk total GDP i år 1.6 trillion dollar, men det är dopat. Du verkar vara en av dem som tror att hårda sanktioner kommer vara kvar mot Ryssland. Låt oss anta att rysk GDP stabiliserar sig på 1.4 trillion dollar när Putin balanserar budgeten. Vad kan vara rimligt att betala för ett land utan att det går helt åt helvete? 3% av GDP är högt, skulle jag säga, men låt oss räkna på det. Det blir 42 miljarder dollar i skadestånd per år. Om man räntefritt lånar ut det så blir det avbetalt på 50 år. Med 3% i ränta behöver man över 100 år för att betala tillbaka det (enligt enkel annuitetsberäkning). Om ryssen får betala räntefritt, så är det lika med att man ger bort skulden, eftersom inflationen kommer göra återbetalningen obetydlig.
Så tyvärr är vi beyond the point of no return. Det är synd.