Citat:
Ursäkta antog att du följde vad som händer på plats.
Det finns i dagsläget en enda väg ut kvar. Och den är inte 100% säker.
Väntar de mycket längre kommer Ukrainarna vara utlämnade helt i sitt öde.
Om nu inte juden sänder inte trupper till deras hjälp.
Men detta börjar bli skrämmande likt Mariupol
Det finns i dagsläget en enda väg ut kvar. Och den är inte 100% säker.
Väntar de mycket längre kommer Ukrainarna vara utlämnade helt i sitt öde.
Om nu inte juden sänder inte trupper till deras hjälp.
Men detta börjar bli skrämmande likt Mariupol
Det finns en flera kilometer lång öppning i fronten väster om Bachmut. Ukrainarna är inte ens i närheten av att vara inringade. Att ryssarna kan beskjuta infartsvägarna är inte särskilt relevant i sammanhanget. Med dagens långskjutande artilleri är de flesta områden på båda sidor om fronten osäkra i en eller annan bemärkelse. Det är helt normalt och ingenting som påverkar situationen i Bachmut på något avgörande sätt.
Bachmut har mycket små likheter med Mariupol. Mariupol blev inringat snabbt och plötsligt under de första dagarna av den ryska invasionen. Det blev också inringat på mycket långt avstånd från staden, det var inte en inringning av Mariupol så mycket som isoleringen av en stor ficka av södra Ukraina.
Likheterna är däremot mycket stora med Sievjerodonetsk och Lysytjansk, städer som Ryssland under lång tid och med mycket ansträngning lyckades omringa och så småningom erövra. Men inte innan de ukrainska försvararna hade dragit sig tillbaka i god ordning. Både Sievjerodonetsk och Lysytjansk var värre omringade än Bachmut är nu innan ukrainarna drog sig tillbaka. Särskilt i Sievjerodonetsk såg det rätt svårt ut med tanke på att det låg en rätt stor flod i vägen för ukrainarnas reträtt. Ändå drog de sig tillbaka, till synes utan några större problem. Vad får dig att tro att det ska gå annorlunda i Bachmut?