2023-02-24, 21:43
  #313
Medlem
53....so whats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlartSur
Förstår du hur NATOs utvidgning går till? Det handlar om att länder söker medlemskap helt frivilligt, i hopp om att slippa fruktan för ny invasion av Sovjet (eller ryssland, som många säger idag). Det handlar inte alls om att NATO kräver anslutning, utan det handlar om äkta fruktan från länderna.

Hur skulle NATO hindrat detta?


Ja, om man vill tro dom svenska medierna, sen finns verkligheten.
Citera
2023-02-24, 21:43
  #314
Medlem
Bra att de skickar strv 122 dit, där gör de bäst nytta man kan tänka sig. Även om de inte har uppdaterat kanonerna.
Citera
2023-02-24, 21:43
  #315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UngCyniker
Före vår NATO-ansökan var Sverige inte ett kärnvapenmål, men våra politiker fortsätter att göra sitt bästa för att ändra på det.

1. Hur vet du det? Har du sett ryssarnas kärnvapenplaner

2. Vi blir även en nation skyddad av kärnvapen

3. Vilket är nice!
Citera
2023-02-24, 21:44
  #316
Medlem
RustyShacklefords avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zkumbollen
Några alternativ....

1.
Du röstar på MP, VPK=naiv

vänta tills du fyllt 30 och är självförsörjande, och återkom sen med din åsikt

2.
Troll
Gör retroaktiv abort för vårt allas bästa

3.
Rysk infiltratör / influencer

vi SER dig

Altså... Du kan ju inte säga "vi SER dig" (rysk infiltratör) om du bara chansar på vem kontot är "egentligen".

*Kanske är okok1 vänster-mupp spekulerar du först.

*Hmm... Eller "troll" som borde begå assisterad dödshjälp, spekulerar du sen. Trevligt inställning.

*Eller... Rysk infiltratör... Ja det låter bra! "Vi SER dig."

Nej du ser ju ingenting uppenbarligen. Du kan ju inte ens bestämma dig för vilken nidbild du vill applicera på din meningsmotståndare.
Citera
2023-02-24, 21:45
  #317
Medlem
UngCynikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wowbagger2000
Vi blir även en nation skyddad av kärnvapen
Utveckla gärna.
Citera
2023-02-24, 21:47
  #318
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlartSur
Nu måste jag till och med du ge upp 🤣


Bra svenska - verkligen...

Bara för att jag inte faller på knä för Ukraina och Zelenzky, samt EU, NATO och USA, så måste jag vara pro-Ryssland och Putin - är det detta du menar? Lite svårt att förstå din blattesvenska! Du kan inte hålla två tankar i huvudet samtidigt, märker jag...
Citera
2023-02-24, 21:53
  #319
Medlem
zobras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
https://sverigesradio.se/artikel/uppgifter-sverige-skickar-stridsvagnar-till-ukraina

Varför fortsätter Sverige att eskalera kriget? Ska vi verkligen göra så? Vårt ansvar borde vara att hjälpa till humanistiskt och hjälpa till för att det ska bli fred. Det är ett farligt spel som de "goda" i väst spelar.


"Ska vi verkligen göra så?"

Varför inte?

"Vårt ansvar borde vara att hjälpa till humanistiskt och hjälpa till för att det ska bli fred."

Det kan vara ditt ansvar om du så vill. Men inte fan är det mitt. Bra träning för våra soldater och ett ypperligt test för deras utrustning.

"Det är ett farligt spel som de "goda" i väst spelar."

Nähä? Trodde du att krig enbart var med kuddar eller?
Citera
2023-02-24, 21:53
  #320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
https://sverigesradio.se/artikel/uppgifter-sverige-skickar-stridsvagnar-till-ukraina

Varför fortsätter Sverige att eskalera kriget? Ska vi verkligen göra så? Vårt ansvar borde vara att hjälpa till humanistiskt och hjälpa till för att det ska bli fred. Det är ett farligt spel som de "goda" i väst spelar.

En riktig svensk drar sig inte för att skjuta skallen av ryssar om så behövs. Det är sedan gammalt i det här landet Boris så du får hälsa dina försupna grannar i kolchosen att det är så vi gjort de senaste 500 åren och så länge som ni ryssar inte sitter ”plats i korgen” så är det så det kommer att fortsätta.
Citera
2023-02-24, 21:56
  #321
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
du är förvirrad.. men skänker vi dessa vagnar?
är vi dummast som vanligt alltså?

vet du inget om nazismen i ukraina samt vad den innebär i ryssland så kanske du skall sluta lyssna på carl bildt och anders lindberg.
De är diametralt motsatta. Korruptionen är betydligt värre i ukraina, demokratin är icke-existerande i ukraiana.

Finns såklart ingen risk för sverige i detta, men det spelas upp som det är det. Den ökar ju med artikel 5 i terrororganisationen nato, men inte på vår mark såklart. framför allt om vi "skänker bort" stora delar av vårt försvar.
Jag vet en hel del. T.ex att du snackar skit när det gäller korruptionen i Ryssland vs Ukraina. Kan du visa att det är så bör du göra det. Att bara dra lögner ur arslet duger inte. Var har du fått den idén från?

Att demokratin har problem i Ukraina är klart. Under kriget gäller även andra lagar där, så det går inte att använda situationen som den är där nu, som argument. Men i Ryssland är det ändå värre. Fängelse eller döden för de som utmanar Putin.

Det är så klart bra, att om vi behöver utkämpa ett krig, blir det inte på våran egen mark. Nu ser jag inte ett land i världen som skulle våga anfalla ett Nato-land. Vem skulle det vara i så fall menar du?
Citera
2023-02-24, 21:57
  #322
Medlem
Lasbond3000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aki04
förklara för mig hur det inte anses aggression att hela tiden försöka få med ukraina i eu och nato. Menar du att en nato nation som gränsar till ryssland är ingen agressiv handling ?


Det spelar ingen roll om Ryssland känner sig kränkta av att Ukraina sökte medlemskap i NATO och EU (medlemskap som inte var aktuella av olika skäl).
Ryssland ska ge blanka fan i ett annat lands inre angelägenheter, ännu mindre angripa det militärt.

Rysslands agerande liknar en hustrumisshandlares.
Han (Ryssland) vägrar acceptera att hon (Ukraina) har lämnat honom, ännu mindre att hon söker sig till andra män (EU och NATO).
När så ändå sker bryter han sig in i hennes hem och pucklar på henne (Rysslands anfallskrig mot Ukraina).
Citera
2023-02-24, 21:57
  #323
Medlem
zobras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moscow-Mule
En riktig svensk drar sig inte för att skjuta skallen av ryssar om så behövs. Det är sedan gammalt i det här landet Boris så du får hälsa dina försupna grannar i kolchosen att det är så vi gjort de senaste 500 åren och så länge som ni ryssar inte sitter ”plats i korgen” så är det så det kommer att fortsätta.

Ryssar och negrer. Lite skottpeng på araber skadar inte det heller. Släng även in lite danskar så blir det komplett.
Citera
2023-02-24, 21:58
  #324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Mycket snack och lite verkstad. CV90 och Archer är inte en meter närmare Ukraina än när tuffe Uffe lovade runt. Det finns inget riksdagsbeslut. Inget försvarsbeslut. Nu lovas Leo också. Löften är bra gåvor, misslyckas man med att uppfylla dem är det bara att ge fler.

Det kommer, det kommer, och många ryssar kommer att dö av denna utrustningen. Slaktade, sårade och med enorm dödsångest.

Bra så, inte värda bättre än så. Tragiskt nog har vi mer sympati för råttor. Inser ryssen hur jävla långt ner de sjunkit?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in