Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Tror inte du förstår ordet 'pressa'. Man kan pressa utan att det blir som man vill.
Kinas svaghet är, som du också är inne på, att man har spelet i sin hand om status quo upprätthålles. Kina kan få bra tillväxt 3-4 år till (relativt väst) och även därefter, om inget extremt händer. (längre är svårt att prognosticera). Så man vill mindre gärna ha ett "all-out" ekonomiskt krig med väst. Det talar mot att man pressar extremt hårt.
Ville du säga nåt mer än att jag inte förstår vad ordet ”pressa” betyder?
Jag tror snarare att det är du som inte riktigt förstår vad du pratar om. Det är säkert väldigt svårt att framföra något vettigt i en diskussion samtidigt som man känner sig tvingad att fläta in mängder av propaganda och snömos.
Har sett att du kallar det analyser? Vi som tvingas se det uppenbara självbedrägeriet kallar det för trams.
Nej, jag tror du får hitta nån ny vinkel på hur väst ska tvingas till underkastelse gentemot en misslyckad rysk despot som putler.
Kina kommer helt enkelt inte vara den frälsare som putler och du söker, inga andra nationer inom ditt älskade BRIC’s kommer axla nån sådan mantel heller.
Du har ju livlig fantasi iaf, har du gett upp Iran/Syrien/SA-spåret? Nåt att spinna vidare på kanske?
Petrodollarns undergång?
Hör av dig i PM om du behöver fler tips!