Citat:
Ursprungligen postat av
termometern
Kan du utveckla ditt resonemang, tack?
Hur är en man som är ”mästare på att bli manipulerad”?
Han är som Löfving.
Han är en man som lever ensam i sin lilla lägenhet och har inte haft en kvinna på år å dag. Det enda han gör är att jobbar för han är stolt över att vara en polischef.
Han träffar Staaf, han känner sig sedd, hörd, han blir förälskad och kär, han uppvaktar henne, han ger henne allt hon önskar, kuk, pistol, lön, tjänst mm mm mm
Han känner sig så lycklig och ser sin torftiga liv få en ny vändning med en vacker, intelligent kvinna vid sin sida.
Men kvinnan har andra planer, hon har fått det hon ville ha, det är slut i godispåsen, hon söker sig till grönare marker och detta märker Löfving som tillåter sig att bli desperat, han börjar följa efter Staaf och han inser till slut att han har förlorat henne till någon annan man, en alfa dessutom med större kuk!
Medias drev är inte nådigt när detta rullas upp, att han blir Sveriges offentligt förnedrade polischef som inte kunde hålla kuken i schack, han ledarskap ifrågasätts skarpt under pöbelns obarmhärtiga lupp.
Löfving sitter ensam i sin lägenhet, han har förlorat ALLT som var viktigt, jobbet och sitt hjärta.
Han klarar inte av att ansvara över sin egen skuld. Skammen är total. Han känner sig lurad, missförstådd och sviken av de personer han litade mest på.
PANG
Hade Löfving haft omdömet klart så hade han sett Linda Staaf med misstänksamma ögon eftersom just detta är världens ÄLDSTA trix!
Löfving har visat prov på totalt omdömeslöst chefsagerande i samma stund som han drog ner gylfen och Staaf var inte sen att utnyttja det.
Så, i min värld är det Löfving som är den som tillät sig själv att bli manipulerad. Han borde veta bättre i sina år.