2023-02-23, 10:29
  #637
Medlem
Titanicsurvivors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GregersWerle
Det kan inte vara så att LS förmått MB att skicka SOG att hälsa på ML?
Vem vet, hon kanske har fått en av pojkarna där att doppa sin veke i henne också. Kanske blir en serie av "självmord" där Staafskan söker anställning?
Citera
2023-02-23, 10:29
  #638
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buzzerbuzzer
Tror att du underskattar fröken LS!

På vilket sätt?
Citera
2023-02-23, 10:30
  #639
Medlem
LuiLuis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bond123
Så är det dom håller varandra bakom ryggen.

Kan ju vara så att Löving skulle offras för att Staaf skulle gå helt fri, vem vet vad utredaren och Thornberg med ÖB har kokat ihop, och helt plötsligt är Löving död.
Det är säkert inget men nog kommer det att bli mycket olika teorier om detta.

Det skulle nog behövas en helt oberoende kommission som utreder hela denna cirkus för nu är det inte alls trovärdigt.

Något sådant tror jag oxå på.
Löfving får bära hundhuvudet, skämmas och bli granskad och ifrågasatt av poliskåren och hela svenska pöbeln i utredningar, i media och på sin arbetsplats.
Thornberg slipper nu ta det jobbiga beslutet att sparka Löfving från hans tjänst.
Staaf blir friad i utredningen och frias även från kårens och pöbelns svidande kritik.

Löfving pallar inte skammens outhärdliga granskning, han är ensamstående och jobbet som polis betyder ALLT för honom, han är stolt över sitt jobb för det är det enda han har eftersom Staaf har lämnat honom ute i blåsten trots att han gav henne allt hon ville ha.
Så, han sitter ensam i sin lägenhet, medias drev är kargt, svidande och anklagande. Han känner sig orättfärdig, kränkt, förbannad, han vet att hans karriär nu kommer att gå åt helvete. Vilken skam att avsluta så..

PANG!
Han skjuter sig med sitt tjänstevapen för att slippa dras ännu mer i skiten för han har fått nog och ska visa alla jävlar…

Nu skriver polisledningen att vi helt plötsligt måste tänka på människan bakom oxå! Fast det behövdes tydligen inte igår då utredaren kastade Löfving till vargarna.

Jag vete fan vilket jag tycker är klenast..
Citera
2023-02-23, 10:31
  #640
Medlem
staaf behöver avgå speciellt om Löfving tog sitt liv, hur kan hon leva med sig själv? och hon är väl inte ens polis?
polisen ska man kunna lita på och ha förtroende för, thornberg måste avgå också och runar viksten som är thornbergs nära vän.

lider med Mats Löfving och hans familj, släkt idag
Citera
2023-02-23, 10:31
  #641
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dansquelcas
Inte tragiskt alls. Mats hade ett ess i rockärmen och han använde det igår.

Nu får de som planerat att göra honom till syndabock reparera allting om det är möjligt.
Det är fortfarande tragiskt för hans nära och kära, för resten av polisledningen och det grisiga fettot vi har till justitieminister.
Citera
2023-02-23, 10:31
  #642
Medlem
belfs avatar
Cheferna i polistoppen beter sig exakt som politiker i sosseriet. Är denna korruption ett direkt resultat av sossen Eliassons omorganisation?
Han försökte, och lyckades, omvandla polisen till en korrupt sossebyråkrati?
Citera
2023-02-23, 10:32
  #643
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TredjeDiket
Det är fortfarande tragiskt för hans nära och kära, för resten av polisledningen och det grisiga fettot vi har till justitieminister.

Vilka "nära och kära" hade han?
Citera
2023-02-23, 10:33
  #644
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nils9
staaf behöver avgå speciellt om Löfving tog sitt liv, hur kan hon leva med sig själv? och hon är väl inte ens polis?
polisen ska man kunna lita på och ha förtroende för, thornberg måste avgå också och runar viksten som är thornbergs nära vän.

lider med Mats Löfving och hans familj, släkt idag

Ja har hon den minsta empatin så avgår hon självmant i respekt för Löfvings nära anhöriga. Förväntar mig att hon går ut med sin avgång inom en vecka annars är hon såklart ett empatistört monster.
Citera
2023-02-23, 10:33
  #645
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dansquelcas
Anders är indirekt ansvarig för Mats självmord eftersom han begärde denna utredning som slog fast att Mats begått brott vilket ledde till att Mats svarade med att begå självmord.

Och med facit i hand borde Anders ha skickat dit en polisbil som kunde ha gripit Mats och fört honom till ett häkte innan utredningen presenterades av juristen som gjorde Mats till syndabock.
Det är Anders inte alls, han gjorde bara sitt jobb, det var Mats som inte gjorde sitt jobb. Orsaken till självmordet ligger långt tillbaka, och Staaf och Polisen som organisation är ansvariga. Mats måste känt sig extremt besviken på dem. Så här går det i en organisation som inte fungerar. Ångest hos de som jobbar där. Ständig ångest.
Citera
2023-02-23, 10:33
  #646
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gubbrora
Vad den utredningen hade kunnat leda till har varken du eller jag någon aning om men åklagare har redan lagt ner flera anmälningar mot Löfving då ansåg man inte att han gjort något brottlsigt

Men nu lade han ned en utredning om brottslighet i denna härva idag pga att Löving är död. Staaf kände till hans jäv men såg emellan fingrarna då det gynnade henne själv. Detta kan inte okej för en polischef så hon borde sparkas..
Citera
2023-02-23, 10:34
  #647
Medlem
argaangelicas avatar
Varför klankar ni ner på Linda? Vad har hon gjort? Mats var chef och utnyttjade sin position för att utnyttja henne. Linda har inte gjort fel! Tycker synd om Linda som får reda upp detta nu och tvingas stå i fokus.
Citera
2023-02-23, 10:34
  #648
Medlem
dansquelcass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Så om folk hotar med självmord så ska de aldrig utredas för brott?
Så man kan mörda, råna, våldta och komma utan bara genom att hävda att man är självmordsbenägen? Otur när du tänkte?
Detta är en konsekvens av Löfvings personlighet och psykiska hälsa, inte något som andra ska lastas för.
Han borde sökt hjälp långt innan. Det är alltid tragiskt när det slutar med självmord men det är inget som omgiven kan förutse.

Du misstolkade mitt inlägg.

Jag menar att efterspelet också spiller över på Anders eftersom Anders var Mats chef och konsekvenserna av utredningen blev ett självmord.

Om Mats var sjuk hade det märkts, vilket han inte var. Men troligen hade han i det tysta bestämt sig för att begå självmord om han framställdes som den ensamma syndabocken.

Att söka hjälp är för dem som fortfarande dricker mjölk lilla du.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in