Citat:
Ursprungligen postat av
Einzelgaenger
Jag håller inte med dig att det inte finns tecken på att det kan eskalera till ett globalt krig. Om väst fortsätter förse Ukraina med offensiva vapen, som exempelvis stridsflygplan, så kommer Ryssland svara och då kan det rinna iväg.Ryssland har hittills gjort allt för att undvika en global konflikt, och västvärlden gör allt för att gå till en direkt konfrontation med Ryssland.
Så länge Ryssland inte attackerar NATO-baser i Polen eller skjuter ned amerikanska och europeiska satelliter är riskerna små att det blir krig mellan Ryssland och NATO. Jag har inte sett några (officiella) indikationer som pekar på Ryssland planerar att göra det. Jag följer kriget genom rysk, kinesisk, ukrainsk och västerländsk media samt den "vettiga" pro-ryska (Moon of Alabama, Sonar, Saker, New Atlas, Zerohedge, Mercouris, Escobar, Doctorow, GrayZone, Military Summary, Martyanov, Ritter, MacGregor) och pro-ukrainska bloggare. Vidare läser jag också neo-konservativa/liberala tankesmedjor så som ISW, CFR, National Interest och Atlantic council.
Det jag har noterat är att man får mest ut av läsa officiella uttalanden och policybeslut. Serbiens president Aleksandar Vučić är uppenbarligen nervös och visst rustar NATO upp men varför skulle NATO och Ryssland riskera ett tredje världskrig? Det är jävligt mycket snack från ryska bloggare kom en kommande rysk offensiv
https://simplicius76.substack.com/p/sitrep-220-terminal-approach
Det har de gjort i månader utan att något sådan offensiv har ägt rum. Samtidigt snackar de om att fredsförhandlingar är på väg. Den ukrainska sidan är sin tur höga på sitt narrativ. Således, när jag läser officiella uttalanden så pekar ingenting åt någonting. Vi lär ha ett begränsat krig i Donbas i ett par år till och sedan ger någon sida upp. Vidare är det så jävla mycket propaganda i det här kriget att det inte går att följa på ett vettigt sätt.