Hackergruppen Anonymous Sudan har varnat för att de ska utföra angrepp mot flera samhällsviktiga verksamheter och myndigheter under morgonen.
Vattenfall, Energimyndigheten, Kivra och MSB:s hemsida har haft problem under söndagen.
– Jag har kollat med ansvariga och vi är medvetna, hackerattacken slår brett mot svenska infrastruktur. Vi hjälper de som är värst drabbade, säger Emelie Ruud, presskontakt på MSB.
Den sudanesiska hackergruppen Anonymous Sudan har varnat för att de ska utföra ytterligare ett angrepp mot flera myndigheter och företag i Sverige på söndagen.
Hackergruppen har publicerat en lista på Telegram där de skriver att angreppen bland annat riktas mot Vattenfall, Bank-id, Försvarsmakten och Telia. Aftonbladet upplever problem med att försöka komma in på Vattenfall, Energimyndighetens hemsidor och MSB, men att det ibland fungerar som vanligt.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/0Q31WE/hackerattack-mot-samhallsviktiga-aktorer
Hur stor är sannolikheten att FB kommer att utsättas för något?
