2023-02-14, 22:30
  #307177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
(FB) Ukrainakriget kostar Tyskland 175 miljarder euro i år
En bråkdel av vad det kostar Ryssland. För tyskarna är det en tillfällig kostnad då olja, gas och råvaror har gått ner i pris en del sedan topparna under 2022 (det är nämligen det artikeln handlar om), samtidigt som ryska statskassan störtblöder då skatteintäkterna uteblir och utgifterna skenar samtidigt som Ryssland permanent kastrats då minst en miljon av deras bäst utbildade lämnat landet, hundratusentals stupat och minst lika många invalidiserats, samt att de förlorat alla sina kunder med pengar. Kineserna betalar inte så bra
Citera
2023-02-14, 22:36
  #307178
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav2adolf
För mig är det ingen som helst skillnad på en Natobas eller en Amerikansk bas. Samma skit.
Tror du fortfarande jag är Ryss haha. Gå tebax i mina inlägg så har du svaret. Så lägg bara ner det.

Självklart skulle de sätta ut baser för att omringa Ryssen. Du menar att du är så naiv så du ser inte de ?
Både anfall och försvar givetvis

Så om Portugal har ett regemente för en del av sin armé så är det en natobas i din värld? Oook verkar nyanserat.

Fortfarande att du är ryss? Var får du det ifrån? Det har i alla fall jag aldrig skrivit. För mig är det uppenbart att du är ännu en andra generationens invandrare från Mellanöstern, med ett glödande revanschbehov mot USA - som symboliserar allt ont för dig
Citera
2023-02-14, 22:39
  #307179
Medlem
BigBusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Nu sa Saabs vd i studio ett p1 idag att det är ledtider på upp till 2 år för att öka vapenproduktion utöver normala beställningar i deras orderböcker.
Ska jag länka hela programmet till dig?
Det är bara två timmar långt.
Saabs debatt är nånstans i programmet, ett inslag på 5 minuter.
Din idiot.

Nu byter du ämne. Ditt första påstående var:

”Natoländernas vapenlager håller på att ta slut nu.”

Vilket verkligen inte är fallet, vilket många ryska orcher bittert får erfara när de sprängs i bitar av den lilla andel vi sänt till Ukrainas hjälp.

Idiot hade man varit om man trodde på lösrykta uttalanden utan källa. Idiot är du som vill att vi ska tro på oneliners utan källa.

Det går utmärkt att länka till program och berätta vad som sägs och när. Förstår att ryzztroll tycker det är raketvetenskap då era telegramkanaler aldrig har en källa.
Citera
2023-02-14, 22:43
  #307180
Avstängd
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Noterar att Bakhmut ännu inte fallit. Dra åt helvete va snyggt!

Placerar naturligtvis de ukrainska försvararna överst på pallen inför detta faktum - och det med betoning - samtidigt som det inte går att blunda inför vilken sorti rysk krigskonst är.

Staden har sedan en tid, trots allt, förväntats att (metodiskt) falla men fungerar fram tills dess som en råttfälla att binda upp och neutralisera så mkt. ork som möjligt före/under upprättandet av nya försvarsställningar.

Menar du att rysk krigskonst är att man vet inte hur man krigar, utan man bara öser in allt vad man har och hoppas på det bästa? Man är inte rädd att tappa soldater.
Citera
2023-02-14, 22:46
  #307181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Azovs terror och mördande av civila i Donbas har varit instumentell för Washingtons upparbetande av proxykriget. Men nu ska Biletsky och resten av kloakråttorna i Azov straffas för sitt horande för Washington och Kiev. Payback time vettu...

Jag hoppas personligen att det blir Wagner som plockar Biletsky före FSB, för då kan vi se fram emot ett kul klipp där han får kraniet spräckt med slägga. Ett slag borde räcka även om apan Biletsky är en tjockskalle.

Varför är alla ryssar så otrevliga ?

Inte konstigt ni blir hatade .

Mindervärdeskomplex?
Citera
2023-02-14, 22:49
  #307182
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av firechromenorr
Alla vet vem som gjorde det
Jadå, alla vet att det var Ryssland som sprängde Northstream 2.

Citat:
Ursprungligen postat av firechromenorr
Blir det någon konsekvens?
Det ser ut att vara svårt att bevisa, så konsekvensen blir indirekt – resten av världen fortsätter att leverera vapen till Ukraina så att de kan spränga ut de ryska parasiterna ur sitt land.

Citat:
Ursprungligen postat av firechromenorr
Dessutom, vet du vad Nuland och Biden menade med att den inte skulle existera, dvs nordström 2, om Ryssland invaderade? Vad menade dem?
Först och främst: "Nordström 2" är en direktöversättning av ett översättningsprogram. Vi andra, som bor i Sverige, säger Northstream 2 om rörledningarna, eftersom det är ett egennamn.
Nuland och Biden menade att den ryska diktaturen kan glömma att leverera gas till Europa och få betalt för detta, om Ryssland invaderade Ukraina. Den ryska diktaturen valde som du vet att invadera Ukraina och börja mörda den ukrainska befolkningen, och därför stoppade man omedelbart Northstream 2-projektet – precis som utlovat. Om du har fler saker du undrar över så är det bara att fortsätta fråga. Man är aldrig för gammal för att lära sig 🌸.
Citera
2023-02-14, 22:52
  #307183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
SBU och AFU var det, inte FSB. Förvirrande med dessa förkortningar, håller med:
https://www.bitchute.com/video/jwVaLgMYoSu8/

Vet inte vad du snackar om men det är klarlagt att ryssarna mördade civila i Bucha. Typisk ryskt beteende.
Citera
2023-02-14, 22:53
  #307184
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Azovs terror och mördande av civila i Donbas har varit instumentell för Washingtons upparbetande av proxykriget. Men nu ska Biletsky och resten av kloakråttorna i Azov straffas för sitt horande för Washington och Kiev. Payback time vettu...

Jag hoppas personligen att det blir Wagner som plockar Biletsky före FSB, för då kan vi se fram emot ett kul klipp där han får kraniet spräckt med slägga. Ett slag borde räcka även om apan Biletsky är en tjockskalle.

Azovs terror mot de civila i Donbas är ingenting mot ryssarnas/separatisternas terror mot de civila i Donbas.
Citera
2023-02-14, 22:54
  #307185
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av firechromenorr
Hm okay, men hur du tror du Tysken känner då? Man har i princip dödat honom?
ryktet om tyskens död är väldigt överdrivet, barnamördare v.puttins statskassa däremot störtblöder och en statsbankrutt ligger i korten
Citera
2023-02-14, 22:55
  #307186
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av YerBlues
Varför är alla ryssar så otrevliga ?

Inte konstigt ni blir hatade .

Mindervärdeskomplex?
De är inte bara verbalt otrevliga utan sysslar med invasioner av fredliga grannländer, fejkade folkuppror, dataintrång i andra länder, internet-trollande i grannländer, våldtäkter av kvinnor i fredliga demokratier, stöd till diktaturer runt om i världen, distribution av propaganda på internet, massmord på civila i städer de överfaller, kärnvapenhot mot resten av världen, massmord av barn i Mariupol, och MYCKET MYCKET MER.

För varje dag som går lyckas Ryssland göra sig mer och mer till en pariastat. Att det fortfarande finns enskilda individer som på något sätt stödjer diktaturen i Ryssland är ett under. Men i och med att den ryska diktaturen även mördar sina egna så är det bara en tidsfråga tills det inte är några rysstroll kvar i den här tråden. Då blir det tyst. Lugnt. Och behagligt.
Citera
2023-02-14, 22:59
  #307187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Än så länge har inte Ryssland atombombat Kiev för att USA har varnat dem att de kommer att slå direkt mot Ryssland om de gör det. Men de kan fortfarande vara galna nog att göra det. Då kommer USA slå hårt med konventionella vapen och sedan får man se vad nästa steg blir efter att ryska flottan är sänkt och alla flygbaser nära Ukraina förstörda. Då kan det bli kärnvapenkrig mellan USA och Ryssland.

Nej dem kan regna bomber över Kyiv, konvetionella. Dem har visat enorm återhållsamhet? Jag menar, kolla på blodbadet Irak bara, det går inte ens jämföra? USA har ett mycket bättre PR-team, men ovärlden synar ju den bluffen numera. Jag tror tyvärr det är kört för västvärlden, det är bara så länge man kan ljuga innan "the jig is up"!
Citera
2023-02-14, 23:03
  #307188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
- deras stora nummer----
muahahaha...

Ni vatniks med er hjärndöda propaganda och värdelösa översättningsprogram.
Det måste vara trupperna ryssarna magasinerat tillsammans med de 10000 stridsvagnarna i sibiriska bergrum. Den här magasinerades vad det verkar strax efter 1812 https://www.metmuseum.org/art/collection/search/717601
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in