Citat:
Ursprungligen postat av
salad
Det ser iaf ut att ha börjat dra igång. Men ryssland har fortfarande stora mängder trupper som inte har anlänt än. Saken är att det är ett krig likt ww1/ww2, båda sidorna har modern utrustning som slår ut varandra, samt så har båda sidorna vilja. Det som talar för ryssland är deras stora nummer, och att ukraina har börjat få slut på ammo etc.
Trupperna har anlänt och är redo, problemet är att Ryssland hade velat förbereda vissa frontavsnitt innan de kan anfalla men det går trögt för dem. Det andra är att Ryssland hoppades att Ukraina skulle tvingas sätta in sina reservbrigader efter Rysslands inledande anfall, men det har de inte gjort. Trupperna i Bakhmut etc. har fått klara sig själva. Så nu kan Ukraina sätta in de brigaderna där ryska huvudanfallet kommer. Därför avvaktar Ryssland.
Frågan blir om Ryssland fortsätter vänta tills efter vårregnen eller om de kör sin stora offensiv nu trots att de inte lyckats förbereda för den. Då blir det nog mycket blodiga strider där båda sidor sätter in sina reservbrigader på samma platser.