2023-02-04, 22:18
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ahmad-mohammed
Bögjäveln vågar du ens göra en duell ? Jag är här för att ta ditt land och knulla dig i alla håll fattar du ? du och dina vänner på nordisk front och hela Åkessons gäng, ni kan inte ens konfrontera oss du är slut du är knullad du är körd din nazi svin.

Gör du det one on one eller behöver du ditt gäng bakom dig?
Citera
2023-02-04, 22:20
  #14
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av priamos2014
Nej, nästa steg är precis som inom miggerit. Anhöriga blir anställda på soc, för ingen svensk vill jobba med skräpet, sedan går nepotism och korruption i topp.

Det sker redan, det finns gott om relativt nyanlända (som behärskar språket hyggligt) på positioner inom socialförsäkringssystemet. Det verkar vanligt då de arbetsplatserna är relativt enkla att få jobb inom, Arbetsförmedlingen är en sådan plats. Kommunen en annan.

Det är rent av så jag undrar vilken myndighet som blir först ut att bli kapad, där etniska svenskar blir negativt särbehandlade. Jag är skeptiskt till att vi i Sverige har strategier för att undvika en sådan utveckling, dvs nepotism och efterföljande korruption.
Citera
2023-02-04, 22:31
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NoraKuzma
Det här landet fungerar inte.

Det måste till en stor förändring.

Hoppas verkligen att dessa koranbränningar och rykten om kidnappningar av islamungar får MENA-folket att emigrera hem.

Det var underbart att läsa i Expressen att 300 000 PUT ska dras in.

Integrera, bidra till samhället annars en enkelbiljett hem.

Ja, borde vara självklart egentligen. Men det har varit lekstuga bland politikerna lång tid, ungefär som det brukar se ut i kommunfullmäktige. Men i slutändan är det väljarna som röstat fram dessa stolpskott och då blir det som det blir.

Förr användes bibeln för att utöva makt, nu används flyktingar, klimathot, etc. Det betyder inte att det inte kan finnas sanning i det men den gemensamma nämnaren är att politikerna spelar på folks samveten och naivitet. Den stora massan har uppenbarligen alltid varit naiva. De som genomskådat motiven blir oftast gjorda till åtlöje. Typisk härskarteknik.
Citera
2023-02-04, 22:47
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av realist1
Det är beklagligt att ryktet inte nått hela vägen ner genom Europa så vi slipper fler apor i det här landet!

Kan bara instämma vi behöver inte fler kaosapor här, såna som sköter sig och vill leva på svenska villkor och som klarar sin egen försörjning får gärna stanna
Citera
2023-02-04, 22:53
  #17
Medlem
Problemet är bara att socialsekreterarna är seriöst inkompetenta, så har svårt att sympatisera med dem. Ungefär som vid påskupploppen, svårt att sympatisera med polisen trots att stenkastarna och bilbrännarna också är avskyvärda.

Lösningen är inte att låta socialsekreterarna vara anonyma, det kommer bara göra verksamheten ännu sämre. Lösningen är att anställa fler män. Socialtjänsten är enda verksamheten där jag förespråkar minst 50% män, när det blir för mycket kvinnor klarar de helt enkelt inte av arbetsuppgifterna på ett seriöst vis.
Citera
2023-02-04, 22:59
  #18
Medlem
Om man bortser från detta, skulel jag nog säga att det ligger något i det. Om en Muslimsk unge uttrycker sina värderingar i skolan kan det bli en orosanmälan. Det är uppenbart, om man inte anammar "liberala" värderingen (dvs degeneration) så är man extrem/radikal.

Under den förevändingen, och med tanke på att 2 av 3 ungar som föds i det här landet, vill Svenskar hjärntvätta Muslimska ungar är min hypotes. Man inser ju att landet kommer vara Muslimsk inom något årtionden.

Det Svenskar inte förstår är ju att Islam inte är som Kristendomen, dvs en total bastardiseringen mellan konservativa värden och degenerativa liberala "värderingar".

Detta kommer sluta illa för svenskar och mitt råd vore att acceptera sitt öde istället /dvs att ni kommer dö ut och ersättas, och istället förstå liberalismens brister och destruktiva förmåga!

Mina 2 ören...
Citera
2023-02-04, 23:00
  #19
Medlem
"Av 13 anställda valde tio att sluta, inklusive enhetschefen.
Då kan 10 muslimska araber få jobb, inklusive en imam som kan bli enhetschef.

Då kan invandrade muslimer betala ut ännu mer bidrag till Muhammed, och börja kidnappa svenska barn som lärs be till Mecka i muslimska fosterfamiljer.
Citera
2023-02-04, 23:00
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LetMomSleep
Problemet är bara att socialsekreterarna är seriöst inkompetenta, så har svårt att sympatisera med dem. Ungefär som vid påskupploppen, svårt att sympatisera med polisen trots att stenkastarna och bilbrännarna också är avskyvärda.

Lösningen är inte att låta socialsekreterarna vara anonyma, det kommer bara göra verksamheten ännu sämre. Lösningen är att anställa fler män. Socialtjänsten är enda verksamheten där jag förespråkar minst 50% män, när det blir för mycket kvinnor klarar de helt enkelt inte av arbetsuppgifterna på ett seriöst vis.
Ja om det är samma usla kvalitet på kärringarna som jobbar på soc som andra myndigheter typ. IVO, Socialstyrelsen, Länsstyrelsena, polisen så finns det visst fog för kritik .
Citera
2023-02-04, 23:06
  #21
Medlem
"Så kom den hätska påverkanskampanjen med falska påståenden om att svensk socialtjänst kidnappar muslimska barn."

Det är inget falskt påstående.

Socialtjänstens uppgift och skyldighet är att "kidnappa" barn som far illa, helt oberoende av föräldrarnas trosuppfattning.

Det sjukaste är att socialtanter ofta är politiska vänsteraktivister och ser sig själva som godhetens riddare och robin hood. Nu får de smaka sin egen förträffliga berikade medicin.

Tragikomisk skadeglädje...
Citera
2023-02-04, 23:11
  #22
Medlem
[quote=hivnegativ|83367628]"Så kom den hätska påverkanskampanjen med falska påståenden om att svensk socialtjänst kidnappar muslimska barn."

Det är inget falskt påstående.

Socialtjänstens uppgift och skyldighet är att "kidnappa" barn som far illa, helt oberoende av föräldrarnas trosuppfattning.

Det sjukaste är att socialtanter ofta är politiska vänsteraktivister och ser sig själva som godhetens riddare och robin hood. Nu får de smaka sin egen förträffliga berikade medicin.

Tragikomisk skadeglädje.......
__________________
Senast redigerad av Valle75 2023-02-04 kl. 23:25.
Citera
2023-02-04, 23:31
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PalmeKiller
Är det här ytterligare ett sätt för aranerma att ta över makten i ett område? Vivalla är ett okänt område i Örebro med extrem kriminalitet.

– Man omger sig av landsmän och bland det första man får veta är att akta sig för socialtjänsten, för de kan ta ditt barn, vittnade den tidigare enhetschefen Anna Andersson.

Så kom den hätska påverkanskampanjen med falska påståenden om att svensk socialtjänst kidnappar muslimska barn. I slutet av förra året rapporterades om massflykt från socialkontoret i Vivalla. Av 13 anställda valde tio att sluta, inklusive enhetschefen.

Det läggs upp filmklipp på socialsekreterare med deras personuppgifter synliga för alla. Hotfulla personer följer efter dem till hemmet med kommentarer om att de vet var deras barn går i förskola.

https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/massflykten-fran-vivalla-ar-en-varningsklocka--/
Vidrigt !
Vilka tre valde att vara kvar ?
Citera
2023-02-04, 23:31
  #24
Medlem
Dom trodde dom goda när de röstade för massinvandring från muslim länder, nu får de fly för sina liv från sina arbeten som bidragsutbetalare , man kan inte låta bli att skratta
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in