2023-02-02, 18:55
  #301009
Moderator
-Info-s avatar
Nu kommer trollen få det svårare att ljuga om sitt "folkmord" i Ukraina. ECHR fastslår att Ryssland invaderade Donbass år 2014, och det närmaste vi kommer folkmord är de ryska övergreppen på Ukrainas befolkning i samband med invasionen år 2014.

Citat:
Människorättsdomstol slår fast: Ryska invasionen av Ukraina började 2014

Den ryska invasionen av Ukraina började i april 2014, inte i februari 2022. Det fastslår den Europeiska människorättsdomstolen i Strasbourg i ett avgörande beslut. Domstolen raderar därmed i ett slag ut alla ryska officiella lögner, från 2014 och senare, om kriget.

https://www.upday.com/se/maenniskoraettsdomstol-slar-fast-ryska-invasionen-boerjade-2014
Citat:
The ECHR confirmed that in the spring of 2014, Russia carried out armed aggression against Ukraine in the Donetsk and Luhansk regions. By late summer 2014, a large-scale invasion began, which Russia still denies.

https://www.euractiv.com/section/europe-s-east/news/eu-human-rights-court-rules-on-russian-responsibility-in-eastern-ukraine/

Ukraina har bara försvarat sig mot en aggressiv förövare.
Citera
2023-02-02, 18:56
  #301010
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Brist på ammunition och stridsvilja är vardagsmat för rySSen.

https://www.reddit.com/r/RussiaUkraineWar2022/comments/10rp0t3/the_russian_army_orders_the_chmobik_to_fight/

Du tar upp lite saklighet i tråden. Dvs har ryssen brist på ammo ?

Då när man tar i beaktande att ryssarna skall gå på offensiven ca. den 24 februari ? (enligt Ukraina)

Själv tycker jag att datumet är sent. För då är det är bara en vecka till Mars.., och ngn vecka in i mitten av Mars.., och då riskerar man lera/gyttja. Ting går j-vligt trögt.

Ryssarna borde gå på offensiven inom 14 dagar, för annars finns en stor risk att man bara fastnar.
Citera
2023-02-02, 18:56
  #301011
Medlem
TyrgilScramasaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BjornBorg66
Hade Medvedev eller någon annan hök suttit vid makten så hade redan Berlin och London attackerats.

Putin är detta århundratets Mahatma Ghandi.
Attackerats med vad? Hypersoniska superdupervapen?

Och även då: vad skulle svaret bli?
Citera
2023-02-02, 18:56
  #301012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
Tänk att det sitter smällfeta svennar som sitter och blir matade fake News av medier sitter och får ståfräs över tanken att Ryssland krossas.

Samtidigt i verkligheten: Ryssland kör över Ukraina, som har Max ett par månader kvar som land.
Dessutom är är vi enligt rysk stats-TV hungriga, har bara insekter att äta samt är utan värme i våra bostäder. Många av oss håller dessutom på att frysa ihjäl.
Vi har det inte lätt!
Citera
2023-02-02, 18:57
  #301013
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Nu lär Putin snubbla och skita på sig igen.

Italian Foreign Minister announces terms of SAMP/T air defence system's deployment in Ukraine
Antonio Tajani, Italian Foreign Minister, states that the SAMP/T anti-aircraft missile system, which Rome and Paris intend to transfer to Ukraine, can be deployed within two months.

The system, created by a joint Franco-Italian consortium, can track dozens of targets and intercept 10 simultaneously and is the only European-made system capable of intercepting ballistic missiles.
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/02/2/7387671/
Ja jävlar! Nu lär det bli full panik i Kreml.

Vi får väl strax höra foliehattarna i tråden börja snacka ner detta vapen……
Citera
2023-02-02, 18:57
  #301014
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Attackerats med vad? Hypersoniska superdupervapen?

Och även då: vad skulle svaret bli?

Kärnvapenkrig.

Det som väst tydligen inte har något problem att riskera.
Citera
2023-02-02, 18:58
  #301015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alsson
Dessutom är är vi enligt rysk stats-TV hungriga, har bara insekter att äta samt är utan värme i våra bostäder. Många av oss håller dessutom på att frysa ihjäl.
Vi har det inte lätt!

Du gör dig lustig över miljontals människors verklighet i Europa.
Citera
2023-02-02, 18:58
  #301016
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av annica, sthlm
Nej, man kan inte fylla ett spannmålsskepp med olja- lika olämpligt är det att fylla en oljetanker med vete. Olja kan skeppas (och köpas) om priset understiger 60 USD/fat och då handlar det om försäkringar som kan tecknas för trafik över internationellt vatten.

Det ukrainska spannmål som skeppas säljs enligt ingångna avtal vilka kan ha tecknats många år bakåt, i andra fall säljs lasten på den marknad som finns, där har rika länder-eller FN, möjlighet att köpa lasten och skänka den till fattigare länder som bistånd- vilket också sker.
Tror du tänker lite fel..... Ett fartyg med spannmål behöver olja för att kunna köras... Den oljan får de från ryssland....
Har aldrig sagt att de fyller transportfartyg med rysk olja som last utan bara att de som drivmedel för fartygen kör på rysk olja... Sen är det tragiskt att du inte titta på min länk där man ser en skytteltrafik av olja från ryssland till de spannmålstransporterade fartygen...

Tramsa om avtal kan du göra, men det är dokumenterat att spannmålet inte åkte till de fattiga länderna, det viktiga här är att zelen-avsky mm just kasta skit för att de hindrade spannmåls transporterande fartyg som de fattiga länderna behövde.... Västmedia fejkar bara i överdrift för att kasta skit på ryssen.... Det borde även du förstå, eller är du också en sån där hatare av Ryssland för att det är politiskt korrekt, vad har ryssen personligen gjort mot dig förutom att såld billig olja och gas under många år, när skall du kritisera illegala och asylsökande som utsätter oss svenskar för mer våld än vad ryssen någonsin gjort?
Citera
2023-02-02, 18:58
  #301017
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Detta har det varit tyst om. Amerikanskt storbolag fortsätter att tjäna pengar i Pissland.
Dags att bojkotta.

Procter & Gamble Corporation included in list of international war sponsors

Therefore, the corporation continues to earn money on the Russian market and contribute to the state budget of the aggressor country. Only in 2021, the company paid about US$5.2 million in the form of tax revenues and other payments. The company also provides jobs for about 2,500 Russians.

Procter & Gamble owns the following subsidiaries and brands:

Gillette;
Fairy;
Tide;
Ariel;
Lenor;
Mr. Proper;
Pampers;
Always;
Head & Shoulders;
Pantene,
Old Spice;
Hugo Boss;
Max Factor and others.

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/02/2/7387644/
https://sanctions.nazk.gov.ua/en/boycott/14/
Klarar Ryssland inte ens av att tillverka blöjor, tvättmedel, och diskmedel längre? Och ändå ska dom spela allan!
Ett sådant efterblivet land ska hålla sig ifrån civilicerade länder och söka sig till länder som liknar Ryssland istället. Länder i arabvärlden, Afganistan och Mordkorea. Och alla andra genomkorrupta failed states.

Nu handlade beloppen om peanuts, men ändå! Jag kommer inte handla av dessa varumärken längre. Blir bojkott från mitt hushåll i alla fall.
__________________
Senast redigerad av jonkebonke 2023-02-02 kl. 18:59. Anledning: Stavfel
Citera
2023-02-02, 18:59
  #301018
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Stollen Solovyov är inte alls nöjd med hur kriget går alltså haha.
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1621201226934239235
Citat:
Ursprungligen postat av foliekiller
Det är nog bara ryssrunkarna här på Flashback som tycker kriget går bra för Ryssland.

Ja. Det är en helt annan ton i rysk TV jämfört med rysstrollens optimistiska fantasier.

Oavsett hur illa det går och oavsett vad som sägs i rysk TV så säger trollen alltid samma sak: "Allt går enligt plan!".
Citera
2023-02-02, 19:00
  #301019
Medlem
TyrgilScramasaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BjornBorg66
Statare i Sverige var inte livegna?

Fanns inget förtryck av fattiga och bönder i Europa?

Har du någonsin öppnat en historiebok?
Statare var inte livegna. Du får gå tillbaka till 1200 och begreppet träl för att hitta en gemensam nämnare.

Ryssland ligger ca 600 år efter Europa.
Citera
2023-02-02, 19:01
  #301020
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BjornBorg66
Jag säger som Elon Musk, titta på hur de röstat senaste 10-15 åren.

Och hur var det?
Länkar kanske?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in