2023-01-28, 10:25
  #298405
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Den påverkas även av Sverige och i stort sett alla andra länder som berörts av Rysslands invasion av Ukraina.

Likväl handlar denna tråd om Rysslands invasion av Ukraina, ditt alternativa dravel får du ta i en annan tråd som handlar om alternativt dravel.

Nej. Om vi vill diskutera om USA kommer skicka 0, 30, eller 3000 Abrams-stridsvagnar så får vi göra det här. Eller något annat. Sluta nu vara dum i huvudet.
Citera
2023-01-28, 10:25
  #298406
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Hur ska vi förstå när och hur invasionen slutar om vi inte vet USAs endgame i kriget?

Citat:
Ursprungligen postat av Senilix
Den slutar när ryssen är ute oavsett hur det sker. Att spekulera i om USAs endgame kan Du göra i en annan tråd.

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja, det är så du känner. Tänk om det inte blir så? Ska vi slänga tråden då?

Att invasionen slutar när ryssen är ute är inte en känsla utan ett faktum. Så länge ryssen är i Ukraina är invasionen inte över, är det verkligen oklart för dig?
Resten av tramset kan Du sluta med!
Citera
2023-01-28, 10:25
  #298407
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jagvetmera
Brazil refuses to sell tank ammo for Ukraine.- swentr.info /RT
https://www.swentr.site/news/570592-lula-brazil-ammo-ukraine/

Trist att Brasilien är en del av den sorgliga samling länder som inte kraftfullt stödjer offret Ukraina. Och jag säger sorglig därför att det kan inte betraktas som en glädjens dag att räkna in till sina "kompisar" länder som: Mordkorea, Syrien, Eritrea och Iran. Det är typ jordklotets värsta diktaturer. När man fått dem som bästisar ligger man skakigt till. Nu sållas sannerligen agnarna från vetet och det blir uppenbart vilka länder som vill ha en positiv utveckling för världen.
Citera
2023-01-28, 10:26
  #298408
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SkogsSaab
Du har visst problem med att uppfatta verkligheten?
Hade världen gett Putin rätt att annektera delar av Ukraina så hade han fortsatt med andra grannländer.
Vad är det i det här senariet du har så svårt att förstå?
Jo Nato och EU växer men inte p.g.a av att någon hotar eller startar krig med andra länder.
Att EU växer beror på att små Europeiska stater ser att samarbetet fungerar och att de länder som går med får det bättre.
Att Nato växer beror på att länder känner sog hotade framför allt av Ryssland, inte p.g.a att de blir invaderade.
Det är det här som är Putins dilemma att han ser att dessa organisationer växer, men han (Kreml organisationen ) ser inte sambandet med sina egna hot och sin koruption och det faktumet.
Om omvärlden suttit tysta så hade Kreml sett detta som en OK åtgärd att anektera sina grannländer och fortsatt den politiken.
Att som du förespråkar att bara lämna över områden tillångar etc till någon som hotar tar till våld har visat sig i historien inte vara en bra metod.
Men uppenbarligen är det där med verkligheten lite för jobbigt för dig att förstå.

Ta det på ett lite mer personligt plan, Dina föräldrars granne vill ha deras villa är det rätt att de lämnar över ägandet till denna bara för att den äger entt vapen? Ibland kan det vara bra att försöka förenkla saker.
Att olika länder politiskt försöker få fram samarbeten eller påverka andra länders politik tillhör vardagen.
Men inte skyller vi Ryssland eller USA för de gängskjutningar som nu händer i Sverige?

Långt skriveri från dig men inget du skriver motsäger citatet från mig.
Citera
2023-01-28, 10:27
  #298409
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Senilix
Att invasionen slutar när ryssen är ute är inte en känsla utan ett faktum. Så länge ryssen är i Ukraina är invasionen inte över, är det verkligen oklart för dig?
Resten av tramset kan Du sluta med!

Framtiden innehåller per definition inte faktum. Du verkar inte veta vad fakta är. Vilket gör att du har svårt att ta till dig information.
Citera
2023-01-28, 10:30
  #298410
Medlem
Här en länk för den som är intresserad av hur kriget framskrider i terrängen (karta alltså)
https://youtu.be/oxmVceAClDQ
Citera
2023-01-28, 10:32
  #298411
Medlem
%s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Lmao.

Ni påstår det (eller snarare Ukraina gör det) men har inte visat någon som helst källa än "trust me bro".

Visa mig 3 klipp från Ryska gravplatser som stupat i Ukraina så kan vi börja snacka.
Ryssarna är notoriskt dåliga på att ta hand om sina döda. Vissa påstår att det är för att staten ska slippa betala ut ersättningar. En del blir hundmat.
https://www.reddit.com/r/RussiaUkraineWar2022/comments/tpn0o9/oh_my_lord_russian_soldier_eaten_to_the_bone_by/
Citera
2023-01-28, 10:34
  #298412
Medlem
Ryska i Ukraina annekterade områden ink Krim.

Har man dubbla valutor?

Vad hände med ukrainska poliser - avlönas av ryssland eller blivit sparkade?

Krim - vad gjorde ukrainsk polis o tull 2014 - de skulle ju upprätthålla lag gränser o passkontroller

Hur var det med förmåner skatter i liknande före o efter - skattefritt skatt till två länder

Hur funkade företag - inga bojkotter?
Citera
2023-01-28, 10:34
  #298413
Medlem
Har det hörts något mer om den stira ukrainska offensiven som utlovades i december/januari?
Eller blev det bara önskedeömmar.
Jag har åtminstone inte läst om en enda erövring från ukrainsk sida...bara försök av Ukrainska arme'n att hålla ställningarna eller retirera.
Citera
2023-01-28, 10:36
  #298414
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Senilix
Att invasionen slutar när ryssen är ute är inte en känsla utan ett faktum. Så länge ryssen är i Ukraina är invasionen inte över, är det verkligen oklart för dig?
Resten av tramset kan Du sluta med!
Om det då inte slutar så (rätt eller fel) att fredsförhandlingar ger Krim/Donbass till Ryssland. Men då har du ju på sätt och vis rätt; Invasionen av Ukraina upphör eftersom Krim/Donbass då tillhör Ryssland.
Och Ryssarna (åtminstone en påtaglig mängd, rätt eller fel) anser att detta är en befrielse, inte en invasion.
Jag är helt neutral, och skiter i vilket, eftersom jag är Svensk och Neutralist.
Jag förstår att Ryss-troll och NATO-horor kivas om detta.
Mvh.
Citera
2023-01-28, 10:37
  #298415
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Klart det spelar roll vad vi gör. Vi hade kunnat säga OK Ukraina kommer inte med i Nato. Då hade han kanske inte invaderat. Eller så hade han.
Eller så hade vi kunnat säga: "håll käften gubbe och gå och sätt dig på ditt utedass. Om du kommer ut därifrån nukar vi Moskva". Kanske hade han satt sig där. Eller så hade han inte.

Om vi tycker hans inställning är rimlig eller inte spelar ingen roll för ståndpunkten: "Det spelar ingen roll vad vi gör". Jag har i mitt arbetsliv många gånger hanterat folk som har orimliga inställningar.

Hade dessa folk som du hanterade kärnvapen?

Som du kanske minns har dåren i Ryssland hela tiden, först lite underförstått och senare helt öppet, påtalat att om "väst" hjälper Ukraina för mycket kommer det utlösa kärnvapenkrig. Numer har hotelserna tonats ner lite eftersom dåren själv (eller hans rådgivare) insåg att den retoriken vände HELA världen mot dem, även diverse kompisdiktaturer. Och när "väst" inte längre bedömt att det är troligt med kärnvapenanvändning har också stödet till Ukraina ökat. Men du glömmer den chock och förvirring som Kremls agerande medförde initialt. Det var en ny situation för världen, den värsta krisen sedan Hitler hotade världen. Det är lätt att vara efterklok, men initialt visste ingen exakt hur galen Putin var. Nu trappas stödet till Ukraina upp och vi får väl då se hur mycket hotelserna från Kreml trappas upp.
Citera
2023-01-28, 10:40
  #298416
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Framtiden innehåller per definition inte faktum. Du verkar inte veta vad fakta är. Vilket gör att du har svårt att ta till dig information.
Undrar vad din uppfattning gällande faktum är, ty den verkar bero helt på ditt tycke och sammanhang...
En invasion slutar när de invaderande är ute, oavsett vad Du tycker. Stannar ryssen kvar och ändrar namn till Gayrus så har inte invasionen slutat. Är det oklart?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in