Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Det är för att det finns en massa Leopardstridsvagnar i många Europeiska länder med Tyskland stoppar alla länder från att skicka dem. Ursprungslandet har rätt att bestämma om man får skicka vapen vidare till tredje land. Om Tyskland stoppade sina egna Leopard vore det inget större problem men de stoppar allas.
De stoppar inte allas då Polen tex inte officiellt har skickat frågan till Tyskland. Tysklands utrikesminister har sagt att man inte kommer neka Polen att skicka sina Leoparder.
Än så länge har Tyskland inte nekat något land att skicka några stridsvagnar då de inte fått frågan. Samtidigt har flera länder sagt att de inte vill vara ensamma om att skicka stridsvagnar.
Tycker Polen ska sluta mesa sig och skicka frågan, gärna samtidigt med övriga länder så man tvingar Tyskland till ett snabbt svar. Finns inget att förlora.
Tycker britterna även kan skicka samtliga Challengers, 200st kommer inte påverka ögruppens försvarsförmåga. Det är dags för dem att köpa nya.