Citat:
Ursprungligen postat av
Bortamatchen
Mitt intryck är att wagner helt enkelt är mer kompetenta är den regulära ryska armeen.
När uka inte kan stå emot anfallen i sina bäst försvarade områden som Soledar så tror jag inte de kommer kunna förhindra att Bakmut blir omringat och förlorat. Med nuvarande tempo så är det en dryg månad innan det händer.
Sedan är frågan om vad priset för försvar och anfall är. Båda sidor hävdar att de dödar 10 ggr fler fiender än de själva förlorar. Svårt att veta vad som är sant. Ryssland ser dessutom ut att kunna fylla på med nya kroppar i ett stadigt tempo. Det är tyst om flödet med förstärkning på uka sida.
Öhhh, du menat alltså att du värderar rysk informations trovärdighet lika högt som brittisk, amerikansk, ukrainsk tysk underrättelse? Nej, allt visar att ryssarna gör massivt större förluster än Ukraina.
Ukraina har räknat ca 3100 stridsvagnar dom ryssarna förlorat. Oberoende organisationer har från bildbevis räknat över 1500 förstörda stridsvagnar. Det är rimligt dom inte har foto på allt som är förstört samt att Ukraina beslagtagit en hel del så siffrorna är mycket trovärdiga vad gäller stridsvagnar.
Det är ett faktum att det är episk slakt av ryssar som gått all in för VK1 stil av strid i skyttegravar och stormning med köttväggar.