Citat:
Ursprungligen postat av
empirest
Verkar vara många här inne som har lika svårt som Patrik Sjöberg att se hur dom reagerar istället för att bara fokusera på vad dom säger. Är väl övertydligt redan från början att han inser att det är kört. Darret på rösten och skammen i hela kroppsspråket när kollegan kommer förbi är väl tecken om nåt.
Ja, många verkar dra likhetstecken mellan att "förstå allvaret" och att visa stora okontrollerade känslor. Finns ingen anledning att balla ur, hur mycket man än förstår allvaret.
Är nog t.o.m är så att det är de som ballar ur som inte förstår allvaret. De som försöker förklara sig, gå till motattack och som flyr är de som inte riktigt förstått hela situationen de satt sig i. Den här gubben vet och hajar precis allt. Därför finns det ingen anledning att reagera annorlunda än han gör. Han vet att han inte kan förändra eller förbättra någonting.