Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Ni kan vara helt lugna avseende detta.
Signalspaning från ryska fartyg sker över hela världen kontinuerligt. Detta är inget konstigt.
Att de flyttar luftvärn beror helt enkelt på att Ukraina har visat sig förmögna att skicka drönare långt in i Ryssland och kan teoretiskt nå Moskva.
Så behåll lugnet nu.

Hallå, Conception! Detta har ingenting med fartygen och göra, utan med strukturen på de ukrainska mekaniserade brigaderna, som vi talade om tidigare. Jag har kollat upp det där nu och fått fram följande.
Det är ganska slagkraftiga historier som är uppbyggda på följande sett:
Tre mekaniserade infanteribataljoner
En motoriserad infanteribataljon
En pansarbataljon
Det gamla brigaderna hade fyra mekbataljoner och ingenting annat. Nu har man tagit bort en mek och istället tillfört en lätt motorskyttebataljon OCH en tung pansarbataljon. Det är bra, det: det blir en fin balans med flexibilitet och operativ autonomi hos förbandet.
De tre mekaniserade infanteribataljonerna har tre kompanier vardera, och rymmer sammantaget ca 40 ggr tre stridsfordon, dvs 120, under det att pansarbataljonen innefattar tre kompanier med 30 stridsvagnar.
När Zelenskyj pratade om att han skulle behöva "300 stridsvagnar", så är det väl det som det handlar om, som jag förstår det. Detta skulle räcka till att förse tio mekaniserade brigader med den slagkraft som behövs för att genomföra framgångsrika offensiva åtgärder.
Vad gäller stridsfordon (som BMP 3, Bradley, CV90, etc) så behövs det 1200 individer för att utrusta tio brigader.