Citat:
Ursprungligen postat av
goyimcuck
Du kan inte ha många högskolepoäng. Men ok.
Det finns flera studier på detta område och jag har inte tid att sitta här och slösa tid på luffare. Men här har vi stoff från mainstreamforskning (som ni pundhuvuden alltid lyssnar till) som visar att ryssar, vitryssar och ukrainare är samma folk och har nästan inget asiatiskt (mongol) påbrå.
Källorna finns i Wikipedia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_studies_on_Russians#cite_note-6
Det är inte svårt att se med blotta ögat vem som är vad. Man måste vara totalt tafatt att inte kunna se att dessa folk är ett och samma slags folk, som hetsats i krig mot varandra av rasfrämlingar, pga att Väst/NATO vägrade att komma överens om en fredsuppgörelse i december 2021 med Ryssland om att sluta expandera och närma sig Rysslands gränser.
Lika mycket som ashkenazijudar inte är semiter (eller i väldigt liten utsträckning), är inte ryssar eller "ukrainare" några mongoler. Inget fel med mongoler eller andra folkslag, men så är fallet.
Om du har några högskolepoäng vill jag ha osakt, då jag träffat på en del med hög utbildning som är lika trögtränkta och saknar möjligehet till analys som du verkar ha.
Tar vi jämförelsen med skandinavien så rent genetiskt kan man knappast hitta några skillnader förutom Island med en extremt renodlad genetisk Pool och Sverige där vi har en stor inblandning utifrån de senaste 100 åren. Skall vi också propsa på att vi skall vara ett land?
Det kriget handlar om är inte nåt raskrig, det handlar om ett Europeiskt land som inte vill underkasta sig en totalitär rysskt(Sovjetlik) stat, utan vill vara en modern demokratisk stat.
Alla oberoende undersökningar visar att majoriteten av befolkningen i Ukraina stöder den inriktningen.
De mer oberoende undersökningar som genomfördes innan 2014 gav att ca 5% av befolkningen i Donbass efterfrågade den linje som du och Putin förespråkar.
Du får allt läsa på lite modern statsbildning. Men med tanke på vår tidigare komunikation är det nog lite för svårt för dig att ta in.