2023-01-18, 18:00
  #293497
Medlem
leachs avatar
Ukrainian forces shot down a Russian KA-52 attack helicopter today along with a rare Merlin UAV
https://twitter.com/WarMonitor3/status/1615754048132481027

Ukrainian forces repelled an assault near Vodyane destroying 7 Russian BMP-1s armoured vehicles.
https://twitter.com/WarMonitor3/status/161575450081539276
Citera
2023-01-18, 18:01
  #293498
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Putin inspekterar den senaste generatormodellen som skall skickas till fronten.

Military genius Putin is modernizing the #Russian army for it's upcoming #Ukraine offensive. These hand-crank generators can also used for electrical torture #RussiaIsATerroristState
https://twitter.com/tomaburque/status/1615745917331861505

Fan, inte visste jag att ryssarna var sådana miljövänner.

Detta är alltså istället för batterier till de nya eldrivna artilleripjäserna?

Innovativt!
Citera
2023-01-18, 18:02
  #293499
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Stoltenberg påpekar gärna att vi behöver skicka mer vapen och hur viktigt det är, men så viktigt att vi behöver skicka trupp verkar det inte vara. Kriget är ok och viktigt men det räcker med att Ryssar och Ukrainare dör enligt Stoltenberg.

Nu tycker väl ingen att kriget är ok. Men nu har en aggressiv stat invaderat Ukraina och väst vill hjälpa Ukraina att försvara sig mot den anfallande staten. Därför skickar de vapen.

Att skicka in NATO-soldater skulle förstås hjälpa Ukraina ännu mer, men då kan striderna spridas till fler länder och vi har ett världskrig. Jag tror att det råder en tvekan där just nu av den anledningen, men vem vet hur läget är om ett år.
Citera
2023-01-18, 18:05
  #293500
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Ryssland har gått över två röda linjer som särskiljer Ryssland från i stort sett alla under 2000-talet och som kommer att bli extra svåra för väst att smälta.

1. Man krigar för att utöka sitt territorium.
2. Man hotar med kärnvapen

Fler och fler ledare i väst uttrycker tydligt att Ryssland inte får vinna. Senast igår sa Sanna Marin

https://svenska.yle.fi/a/7-10026689 Ukraina kommer att trycka tillbaka Ryssland, också från Krim.

– Vi måste se till att Ukraina vinner kriget. För om Ryssland vinner så skickar det budskapet att det lönar sig att anfalla ett grannland.

Enligt Marin skulle en rysk seger få vidare konsekvenser med tanke på säkerhet och hela den regelbaserade världsordningen.

Även den tyska hala ålen Olaf Scholz har sagt att relationerna med Ryssland inte kan återgå till vad de var innan kriget. Ingen har bränt broar som Ryssland har gjort iom sin speciala fiaskoperation.
Olaf Scholtz har sagt mycket.
För bara någon månad sedan ville han återupprätta handeln med Ryssland så fort kriget tog slut.
Hotat med kärnvapen mot Ukraina? Det enda i den vägen jag läst om var Zelensky som ville att USA skulle göra en "preemptiv" attack på Ryssland. Det väckte uppmärksamhet globalt.
Vilken "regelbaserad " världsordning syftar Marin på?
Knappast FN. Hon menar USAs världsordning eftersom hon befinner sig i Davos.
Mycket babblande där.
Citera
2023-01-18, 18:05
  #293501
Medlem
leachs avatar
Regeringen fattar beslut om Archer i morgon – kallar till pressträff

På torsdag ska regeringen ge uppdrag till Försvarsmakten om att skicka det svenska artillerisystemet Archer till Ukraina, framgår av handlingar på regeringens hemsida.
Samtidigt har bland annat statsminister Ulf Kristersson och försvarsminister Pål Jonson kallat till pressträff om ”ökat stöd” till
https://www.expressen.se/nyheter/regeringen-fattar-beslut-om-archer-i-morgon-kallar-till-presstraff/
Citera
2023-01-18, 18:05
  #293502
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Nu tycker väl ingen att kriget är ok. Men nu har en aggressiv stat invaderat Ukraina och väst vill hjälpa Ukraina att försvara sig mot den anfallande staten. Därför skickar de vapen.

Att skicka in NATO-soldater skulle förstås hjälpa Ukraina ännu mer, men då kan striderna spridas till fler länder och vi har ett världskrig. Jag tror att det råder en tvekan där just nu av den anledningen, men vem vet hur läget är om ett år.


Anser Stoltenberg vara en hycklare som gärna göder kriget lite lagom, precis så att Ukraina kan stå emot men inte mer.
Allt för att försvaga huvudfienden Ryssland så mkt som möjligt.
Citera
2023-01-18, 18:06
  #293503
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Børjar læcka ut lite om planerna angående antalet tanks som man førsøker skrapa ihop till Ukraina :

JEF- och NATO-källor säger till Iltalehti att bildandet av pansarbrigaden för den ukrainska försvarsmakten går framåt. Brigadens huvudsakliga beväpning skulle bestå av Leopard och Challenger huvudstridsstridsvagnar

De brittiskledda JEF-länderna och Polen vill bilda en pansarbrigad för den ukrainska armén, som skulle få sin beväpning och utbildning från de demokratier som stöder Ukraina.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9064bc5d-4f7f-4416-9955-12f547801688

Hur många tanks ingår i en pansarbrigad ?

90 plus minus någon stridsvagn beroende på plattform, men renodlade pansarbrigader är bara slöseri med resurser, det Ukrainarna behöver få ihop är högre mekaniserade förband dvs pansar som samverkar med integrerat mekinfanteri och artilleri.
Citera
2023-01-18, 18:06
  #293504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
USA begick folkmord i Vietnam bl.a. men det glömdes fort av omvärlden (inte Vietnam).
Jag kan göra en lång lista över tragedier som sopats under mattan av omvärlden.
Så tyvärr, kanske att de närmast sörjande , några grannar och även Sverige? slopar fortsatt handel med Ryssland men resten kommer att köra vidare ändå . Det räcker att se på hur världen utanför USAs intressesfär beter sig redan nu .

Som sagt, det är svårt att ta er ryssvänner på allvar när ni t ex jämför det som nu sker i Ukraina med ett begränsat krig som Vietnamkriget. Precis alla, utom ryssindoktrinerade, fattar att Ryssland inte gjort sig till paria i världen bara för att få de östra delarna av Ukraina. De är ute efter ett nytt Storryssland och om omvärlden inte stoppar dem nu har vi åratal, eller decennier, av rysk terror, ränksmiderier och krigande att "se fram emot". Det har den fria världen ingen lust med. Stackars Ukraina blev det första land ryssorcherna gav sig på, men det skulle inte bli det sista om vi låter Putler hållas. Vi måste nu för att rädda både Ukraina och världsfreden stoppa den dåraktige Hitler-wannaben i Kreml snarast.
Citera
2023-01-18, 18:07
  #293505
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Noobermench
Så länge inte Ryssland förklarar andra länder krig så kommer du inte heller se reguljära förband ur andra länder i Ukraina.
Och kom inte dragandes med att det finns...frivlliga är en helt annan femma och dom utrustas av Ukraina.

Man förklara inte gärna krig, varför skulle man göra det, ytterst dumt då träder tex Geneve konventionen in för fullt om man nu undertecknat den dvs.
Citera
2023-01-18, 18:07
  #293506
Medlem
Nya hot från Putin.
Nu har västvärlden bara två val;
Endera förhandla eller totalt krig.
Nu hotar han HELA världen...😳

Nu sitter han riktigt i skiten!
OCH är desperat.





Putins nära allierade: "Nu har västvärlden bara två val"

https://f7td5.app.goo.gl/2gTuer

Skickat via @updaySE

Putins nära allierade: "Nu har västvärlden bara två val"

https://f7td5.app.goo.gl/2gTuer

Skickat via @updaySE
Citera
2023-01-18, 18:07
  #293507
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Hur förklarar du då att det fortfarande finns handel mellan Ryssland och olika EU länder.
Tom USA importerar från Ryssland.
Du är nog bra naiv som tror att krigshandlingar är ett handelshinder generellt? Då skulle världshandeln ha stannat för längesedan.
Världen snurrar inte runt känslor utan det är pengar och makt som gäller. Tyvärr kommer du att bli besviken när inte hela världen känner som du gör. Vill bara påtala den krassa verkligheten.
Världen är inte rättvis hur gärna vi än skulle vilja att den vore det.

Och tusentals företag från väst här butiker, fabriker, produktionsanläggningar, verkstäder kvar i Ryssland.

Miljontals ryssar går till jobbet varje dag för att arbeta i västerländska företag. Mercedes. Volvo. Ericsson. Alla de stora multinationella företagen bedriver verksamhet i Ryssland och hjälper den ryska ekonomin att utvecklas, ge ryssarna ett jobb att gå till, exportinkomster. Välfärd. Infrastruktur.

Batterifabriker. Halvledarfabriker. Processortillverkning.

Nej visst fan, bögfittan Putin invaderade ju Ukraina för ett år sedan.
Citera
2023-01-18, 18:07
  #293508
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
Ingen, förutom mullornas Iran och Nordkoreas idiot kommer att vilja ta i en ryzk affärspartner på flera generationer. Efter ryzzlands svinerier i Ukraina. Glöm det!
Larva dig inte.
Du vet mycket väl att världshandeln pågår för fullt med ryska råvaror.
Men du själv kan fortsätta bojkotta om du vill.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in