Citat:
Ursprungligen postat av
Goulburn
Personligen tror ja på det han faktiskt sagt. Att han inte önskar ett fientligt NATO med dess vapen långt inne på område som bara för 40 år sedan de flesta såg som ryskt. Vi som är lite äldre minns när John F. Kennedy stödde en totalt misslyckad invasion av Cuba och hotade med kärnvapenkrig om inte ryssarna tog hem robotar som de transporterat till Cuba.
Då minns du fel eller har fått fel information. USA satte en blockad runt Kuba på så sätt att de placerade en massa- eller några, örlogsfartyg mellan själva Kuba och de sovjetiska fartyg som var på väg med robotar/missiler till Kuba för att där placera dem i färdigställda silos. USA/president Kennedy hotade alls inte med några kärnvapen- eller med något kärnvapenkrig, det han gjorde var att kräva ett tillbakadragande av de ryska fartygen med undermeningen att dessa annars kommer hamna i strid med den amerikanska flottan.
Däremot var världen rädda för kärnvapenkrig om denna viljornas kamp skulle sluta med konfrontation. Chrustjev och hans närmaste män var kloka och rationella- de gjorde upp med USA på så sätt att ingen kände sig som vinnare- och ej heller som förlorare.
För ungefär 40 år sedan tillhörde Ukraina sovjetunionen, precis som Ryssland. De båda länderna blev självständiga nationer vid samma tid.