2023-01-15, 20:58
  #292057
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Finns massor av källor, både i tråden och på nätet.

Vad menar du med ’Varför gick Putin då in i Ukraina’?

Du skriver ju så i ditt joller, citat: " Och Ukraina kände sig dåligt behandlade av EU och valde det större erbjudnadet från Rysslans."
Citera
2023-01-15, 20:58
  #292058
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Dnipro mördaren är hittad. Nu återstår bara att hitta namn på besättningen.

https://cornucopia.se/2023/01/uppdateras-19-dodade-73-skadade-och-37-saknade-i-rysk-terrorbombning-av-dnipro-mycket-stora-ryska-fo rluster-vid-fronten/




https://www.reddit.com/r/ukraine/comments/10bz9at/here_is_the_commander_of_the_52nd_guards_heavy/

Ja det gick förvånansvärt snabbt.
Hoppas på motsvarande resultat från de ansvariga för massakern I Butja.
Där har man huvudförnandets anropssignaler kommunikation med högre stab och förbandbeteckning och namn på ansvarig chef, men inga foton än. Kommer nog snart. ICC har omfattande dokumentation.
Citera
2023-01-15, 20:59
  #292059
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Har du källa på att korruptionen är större i Ryssland, eller är det önsketänkande från dig?

Inget önsketänkande utan ren fakta men då blir det känsligt för ni rySStroll.
https://www.transparency.org/en/cpi/2021
Citera
2023-01-15, 21:00
  #292060
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Ingen "protestdemonstration" som ryZZtrollen försöker antyda. De ropar ju: Slava Ukraini! Gerojam Slava!

Som jag förstår vill de att styrande i Ukraina ska jobba mer aktivt för utväxling av POW - ALLA MOT ALLA. Inget konstigt egentligen.

Fast så gott som alla dessa "saknade" är ju såklart lik som sedan veckor eller månader tilbaka ligger och ruttnar någonstans. Regimen i Kiev sparar pengar på att lista stupade som "saknade" för då behöver de inte betala pengar till de anhöriga.
Citera
2023-01-15, 21:01
  #292061
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Ryssland inte bara lade sig i Ukrainas utrikespolitik, man startade också ett blodigt anfallskrig mot det suveräna Ukraina. Ukraina vill helt naturligt tillhöra väst och inte fattiga österlandet Ryssland. Är faktiskt en helt logiskt och sund politisk process precis så som nästan all tidigare länder i forna Warszavapakten gjort.

Du väljer att hoppa över flera viktiga höndelser som leder till kriget. Varför gör du det? Vill du inte att sanningen ska fram?
Citera
2023-01-15, 21:03
  #292062
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mansory
Självklart synd om civilbefolkningen. Men korruptionen bör Zelensky och deras egna politiker kunna lösa, utan att gå med i Eu. Korruptionen har säkert med att sovjet och Ryssland att göra, men att det skulle vara Rysslands fel att Ukraina fortfarande är korrupta, de köper jag inte. De som skåningar skulle säga vi har mer problem med alkhol eftersom vi ligger så nära Danmark där dom har en mer liberal syn på alkohol än i Skåne.

Enligt James baker fd utrikesminister i usa ska det finnas ett muntligt avtal på att inga av dom länders skulle ansluta sig till Nato.

Påväg in i Nato var dom inte, men hunter biden jobbade på att försöka övertala som att gå in i Nato.

Länder med samma värderingar söker samarbeten. Nu visade det sig att Ukrainarna fått nog av ett liv i konstant fattigdom under Ryssens stövel. Därför sträckte man ut handen till väst. Putins reaktion: invadera och skyll allt på väst.
Citera
2023-01-15, 21:04
  #292063
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Du väljer att hoppa över flera viktiga höndelser som leder till kriget. Varför gör du det? Vill du inte att sanningen ska fram?
Rysslands olika krumbukter för att motivera sitt överfall på det ukrainska folket är inte särskilt intressant.
Citera
2023-01-15, 21:04
  #292064
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Fast så gott som alla dessa "saknade" är ju såklart lik som sedan veckor eller månader tilbaka ligger och ruttnar någonstans. Regimen i Kiev sparar pengar på att lista stupade som "saknade" för då behöver de inte betala pengar till de anhöriga.

Du kör tvärt om språket ser jag. Allt det du skriver är precis som rySSnaZZarna gör. Ställ dig frågan varför rySSland inte vill ha tillbaka flera tågvagnar med lik. Enkelt då måste rySSland betala ut pengar till anhöriga och pengar finns inte.
Citera
2023-01-15, 21:05
  #292065
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av attog
Men va fan är detta? Är det tvångsrekryterade till ryssfabriken också?
Detta är tråden för Rysslands invasion av Ukraina.

Har du totalt tappat det?
Oj, lättkränkt man här. Vad är det du inte håller med om?
Det jag försöker säga är att Rysslands politiker är korrupta, hela landet är det. Och att dom själva ibte är helt oskyldiga till kriget.

Men jag tycker fortfarande det är ett onödigt krig prexis som alla och Putin är en stor idiot med stormaktskomplex. Jag hoppas och vet att Ryssland förlorar, men tkr samtidigt det är störigt att så många hyllar Ukraina och att alla verkar ha glömt bort vad media slrev och sa om Ukraina innan kriget
Citera
2023-01-15, 21:05
  #292066
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Fast nu skriver du emot dig själv och dina egna argument.

Ukraina valde Rysslands stödpaket. Inte EU/västs. Så EU/väst skulle låtit Ukraina bestämma själva och då hade vi inte haft något krig.


Det verkar inte bättre än att du har snöat in i ditt eget snömos. Har du rökt på?

Ukraina är en suverän stat som själva bestämmer precis vem eller vilka de vill samarbeta med, vilka du vill släppa in i landet, vilka de vill upplåta sina lokaler till, vilka de vill bli finansierad av.

Det ska du, alla piss ryssar, och alla blattar serber ge fullkomligt blanka fan i.

Men svara gärna på frågan: du tror alltså på allvar att bajs-Putin kommer att kunna bomba Ukraina tillbaka till den ryska federationen? Så att de upphör med sin ”hemska” samverkan med EU och väst?

Du tror alltså på allvar att piss ryssarnas mördande av hundratusentals människor i Ukraina kommer att innebära att de närmar sig Ryssland och tar avstånd ifrån Europa och resten av västvärlden?!

Eller blev den frågan för svår?

Finns den inte med i ditt talmanus?
Citera
2023-01-15, 21:06
  #292067
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Du väljer att hoppa över flera viktiga höndelser som leder till kriget. Varför gör du det? Vill du inte att sanningen ska fram?

Varför hoppar du över överenskommelsen i början av 90 talet där rySSland skulle respektera Ukrainas gränser?
Citera
2023-01-15, 21:07
  #292068
Medlem
oyinbozs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Måste vara denna: https://www.bitchute.com/video/cSPLnXg0Y9UV/
Ser rätt vass ut faktiskt. Har alltid undrat varför såna inte satts in i strid tidigare.
Palla klicka på Bitchute. Men du kan ju berätta, är det den där Sony-jycken i strumpbyxor med en pistol tejpad på ryggen?

Sen har den andra snubben ju rätt! Glossnass må funka. Men inte finns det apparatur i de gamla sovjetiska planen som slår en Garmin. Ganska typiskt Ryssland faktiskt.

Vad är din kommentar till att det där flerfamiljshuset sänktes med någon nostalgisk relik avsedd för sjömål?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in