Allt hårdare kritik nu. Karin Olsson i Expressen:
https://www.expressen.se/kronikorer/karin-olsson/vem-skallar-en-annan-manniska/
Citat:
Ändå kan jag inte sluta undra: vilken människa är kapabel att skalla en annan?
Inte bara en gång, utan två gånger med fem års mellanrum. Enligt vittnen inte i nödvärn, utan högst offensivt.
Demiroks misshandelsdomar är från 1990-talet, vilket onekligen är länge sedan. Så länge sedan att de politiska kommentatorerna mest nämner det hela i förbifarten, om alls. På Twitter skämtas det om ”vinnarskallen”.
Programledaren Cecilia Gralde gjorde på onsdagskvällen ett halvhjärtat försök att pressa honom i ”Aktuellt”. Men när hon kom till de detaljerade frågorna om det upprepade våldet ropade nog någon i öronsnäckan att det var hög tid att gå vidare. För vi fick inga riktiga svar på vad som driver en person till så allvarliga våldshandlingar.
Hade det inte varit för nyhetsjournalister som Expressens Gusten Holm, som tog fram de två domarna, hade Demirok kanske kommit undan med sin första luddiga bekännelse på Facebook. Där berättade han att han ”hamnade i slagsmål” på sin stökiga gymnasieskola i Botkyrka, bara dagar innan han fyllde 18 år. Fem år senare ”hamnade” han igen i ett ”onödigt tjafs” på krogen.
I Corren har han överslätande beskrivit det som hände på skolan som ett ”slagsmål mellan två unga killar”. Men Expressens genomgång visar att vittnet, som domstolen bedömde som trovärdigt, berättade att Demirok oprovocerat startade misshandeln. På krogen fem år senare skallade han en man över vänster ögonbryn vid en tidpunkt då denne inte var våldsam.
Här vägrar han två gånger att svara på om han har misshandlat fler personer i SVT:s morgonstudion
(01:12:09)
https://www.svtplay.se/video/jE3nd6r/morgonstudion/igar-06-00?position=4259&id=jE3nd6r
- Är det de enda tillfällena du har misshandlat någon?
- Jag är ingen stökig person och jag har ingen historik av att vara en stökig person...
- Men jag tänker mest att alla misshandelstillfällen brukar ju inte bli lagförda så då har polisen haft en 100%-ig uppklarning i dina fall då?
- Iii som sagt jag är ingen stökig person och jag har ingen historik av att vara en stökig person...