Citat:
Ursprungligen postat av
Boeg.Von.Aersle
Enligt trafikverkets statistik 2010-2013 så är 34% av suicid i trafiken singelolyckor där man valt att krocka med fasta föremål. Vanligast var träd följt av berg, bropelare, hus/byggnad, timmerupplag och sist vatten.
27%, näst vanligast tillvägagångssättet, var möteskollision.
MEN
Lite senare i samma material skriver de:
” Nära hälften av suicidfallen i vägtrafiken involverade en tung lastbil. Det rörde sig om möteskollisioner mellan personbilar eller lätta lastbilar mot tunga lastbilar eller fotgäng- are som kastade sig framför tung lastbil.
Av samtliga dödsfall i vägtrafiken som involverade tunga lastbilar (294 dödfall perioden 2010-2013) utgjorde suicidfallen nästan en femtedel (44 dödsfall).”
Jag får inte riktigt ihop det men jag är också lite blåst..
Även polisen säger ju det. Man misstänker självmord men det blir i statistiken olycka.
Hur det är i fallet Grimlund kan ju bli att polisen kommer misstänka men det kommer ändå klassas som olycka. Det måste ju finnas bevis för självmord som kanske ett avskedsmeddelande. Om det är så i detta fallet blir det väl som vanligt locket på. Utåt kommer det ändå skrivas som olycka.
Han måste ju dock lite dåligt när han sparkades från TV och blev "cancelled" men det var ju ett bra tag sedan och han verkar ju haft andra affärer som gått bra.