Citat:
Ursprungligen postat av
Blot-Sven
Du "arbetar"? Förlåt? Sorry — come again? Vet du vad jag tror, eller börjar tro? Att det här är en psyop, och att du är ryss. Alternativt att det är en psyop, och att du är kinkig för att Putin vägrar krypa upp i knät på POTUS. Det tåget har i och för sig gått. Du är sur för att ryssarna tror att de är något, för att det är inbilskhet och för att de inte kan backa upp det. Du känner dig kanske sviken?
Du läser inte längre Pusjkin, det var länge sen du mötte en rysk kvinna och du träffar aldrig längre några ryska akademiker. All about you.
Och "få det gjort": snart kommer du kanske till punkten där du måste välja om du tycker att den enda skillnaden mellan USA:s och Rysslands agerande ligger i hur elegant raketerna träffar sina mål.
Du är så välkommen att tro. Själv låter jag bli sådant eftersom att jag, som sagt, föredrager snyggt skötta operationer. Med stygn också ja!
Jag läser inte Pusjkin nej, ej heller Tolstoj....längre.
Nej, min senaste kvinna var svensk, men hon är död nu så det vore ju lite synd att sitta här och tala om henne som om att hon vore en ryska jag saknade för inget, visst?
Vad det gäller att välja, så gör jag det när jag, som i mig, måste och annars håller jag mig till det som gör att jag slipper välja. Som till exempel i denna konflikten nu. Där behövs inget val där, eftersom att det helt och hållet är Rysslands nesa och ansvar att bära. Val och ansvar sparar vi på tills det behövs på riktigt. Kanske det behövs snart också....om nu inte ryssen förstår sin position i dagern kommen. Eller vad tror du? Behöver han/hon lite shakeabouts to grab the inhalation of the obvious?
Angående Iskander, Kainzhal och andra träffsäkra tennisbollar kostandes allt för mycket så är vi oense. Måhända att jag har annan insyn i dessa fluktrationer än dig, men elegant skulle det aldrig bli, även med vår hjälp. Såklart USA's robotar är eleganta i sin bana såsom träff. Det behöver väl inte jag förklara för dig eller annan? Det har du ju sett bevis på de senaste 36 åren och kan än avnjuta idag. Den biten behövs ju varken jämföras eller funderas över. Ett mål är ett mål...Om annat har du VAR som gör att det verkligen är det om man undrar om den senaste attacken var lyckad.