Citat:
Ursprungligen postat av
MacReady
Det är svår att bygga modell, för att inte säga kontraproduktivt om viktningen är skev. Du kan använda många värden som verkar intressanta men konsten att bedöma hur de ska sättas relativt varandra är inte lätt. Så det ser fort amatörmässigt ut när sådana specifika situationer som dagsform och före slår hårt åt endera håll jämfört med ett grundvärde som ändå kan vara okej.
Jag undrar hur han har värderat sprinten i Val di Fiemme. Den brukar ju kunna bjuda på några gratissekunder för icke-sprinters visavi vinnaren med tanke på de tunnare startfälten. Har han nämnt något om det?
Har fått känslan att det är uppbyggt på allt som körs(säkert i någorlunda närtid) och inte särskilt hårt viktat varken efter bana, startposition eller startfält. Klassiskt är klassiskt, fristil är fristil, 10km är 10km och sprint är sprint, typ. Hörde ingenting om att man skulle köra loppet på en "golfbana" eller att det var hög höjd som parameter.
Då kommer det slå en del fel i touren, man kan inte jämföra tidsavstånden vi ser på touren till så mycket annat till att börja med. Idag var det klar favorit på att TUW skulle hänga med Fridas rygg in i mål, visar en modell halvminuten på förhand så måste man ifrågasätta och göra ändringar när man ser att dom går ut tillsammans. Hade TUW startat först och Frida 30 sek efter så är chansen god att det faktiskt diffat halvminuten, men sprinten var helt avgörande för vilka tidsavstånd vi fick idag. På samma vis måste modellen anpassas före jaktstarten i Oberstdorf beroende på första loppet.
Med det sagt är väl meningen med prognosen slutresultatet i främsta hand.