2022-12-31, 16:25
  #169
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Därför att de (även) kan ses som en markering, ett ställningstagande, typ: ”Du får inte vara med och leka på våran gård.”.
Medvedev tycker att vi ska skita i Rysslands och Ukrainas mellanhavanden, att de inte angår oss.

Har han fel? Vad angår det oss?
Citera
2022-12-31, 16:27
  #170
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DRAVKCAB
Jag saknar argument i ditt inlägg. Du får gärna bemöta det jag skriver punkt för punkt
eller lämpligen avstå. Vi vuxna vill debattera du tror det räcker att sprida nedsättande
epitet.
Det går inte att debattera med ryssrunkare då ni enbart ljuger och/eller citerar folk som ljuger.

Ryssland har i ren desperation vänt sig till världens bottenskrap, exempelvis Iran och Nordkorea, det är fakta och ingenting man kan diskutera. Ryssland trodde sig kunna störta Ukraina på tre dagar, vi närmar oss nu ett år och Ryssland är mer tillbakatryckta än någonsin.

Ni ryssrunkare är så otroligt patetiska. Vad hade ni gjort om Ryssland fick för sig att invadera Sverige, deserterat? Fega landsförrädare är vad ni är.
Citera
2022-12-31, 16:29
  #171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av otello
Vad snackar du om? Börjar ni rysstroll få slut på argument?
Jag snackar om när någon, i det här fallet Putin, bestämmer sig för att det inte skall vara som det alltid har varit.
Vad händer då?
Ukrainas president leker gubben i lådan på heltid och ryska soldater slaktas på löpande band. Är det resultatet?
Oavsett vad du hoppas på så kommer pressen på Zelensky bli så ofantligt stor att han tvingas till förhandlingsbordet och då blir Donetsk ryskt.
Citera
2022-12-31, 16:30
  #172
Medlem
Det är väst mot Putins kleptokrati. Vi ska och backar Ukraina med vapen och pengar. Samtidigt som vi ska bygga ny kärnkraft! Undrar hur det går med Mc Ivan- burgaren och Putin-IKEA?
Citera
2022-12-31, 16:33
  #173
Medlem
Karmans avatar
Sanktionerna mot Ryssland är säkerligen inte verkningslösa, det tråkiga är bara att de tycks verka ännu mer negativt på Europas ekonomi och samhälle.

Sen överdrivs det ju så det heter duga i svensk media om Rysslands "snara" kollaps, Putin ska avgå i morgon, Putin är dödssjuk etc etc. Vet inte hur många rubriker och löpsedlar jag läst om det det senaste året. Men ändå händer det inte. Det borde ju rendera till eftertanke... För vill man vinna ett krig är bland det viktigaste att känna sin fiende, någon vare sig väst i stort och särskilt inte Sverige verkar vara särskilt bra på...
__________________
Senast redigerad av Karman 2022-12-31 kl. 16:52.
Citera
2022-12-31, 16:34
  #174
Medlem
KreugerGulds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Grejen är att andra säger att sanktionerna biter. Ryssar som flytt landet säger att det biter. Ryssar i Ryssland blir fattigare och framför allt så kan ryssarna inte köpa bra bilar eller annat som kräver avancerad elektronik längre. Så självklart biter sanktionerna. Och alla vet att det tar tid innan sanktioner märks fullt ut.

Att man inte kan köpa coca cola eller ikeamöbler överlever nog ryssarna. Värre är det när hissar går sönder och man inte kan få reservdelar. Vartefter tiden går och saker går sönder eller blir utdaterade så kommer det märkas. Det saknas tex mediciner i ryssland.

Väst lider inte speciellt mycket. Ja, elen är dyr men vi har råd att betala den ändå. Ja diesel är dyrt men inte har folk slutat köra bil för det? Ja maten är dyr men inte svälter speciellt många för det. Så, ryssland förlorar på så många sätt.
Det är nog så att din jobbarkompis ha sagt att sanktionerna biter hårt på ryssarna? (Elektronik tillverkas i fler länder utanför Europa). Billar tillverkas också fler utanför Europa! Mediciner tillverkas också utanför Europa. Bla Indien är en stor leverantör. Sa ja, vi får lida mer än ryssarna på grund av våra egna sanktioner.
Citera
2022-12-31, 16:34
  #175
Medlem
Ograsts avatar
Sanktionerna bidrar till att utländsk expertis lämnar Ryssland samt att landet blir mer isolerat. Dessutom är ryssarna kassa på att utveckla och förädla egna produkter. Inte ens de största vodkasorterna är ryska. De ända de har att erbjuda omvärlden är olja och gas.
Citera
2022-12-31, 16:38
  #176
Medlem
Håll isär ekonomi och krigföring, tack. Sanktionerna har stor effekt angående det senare.
Citera
2022-12-31, 16:40
  #177
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knarkblomman
Precis som du säger så även om vi här i väst får det tuffare så betyder inte det att vi lever i misär och fattigdom utan att vi måste skruva ner våran lyxkonsumtion i värsta fall.

I Ryssland så blir man bara fattig och misären värre och framförallt på landsbygden.

Ryssland har haft dålig befolkningstillväxt sedan ww2 och detta krig lär inte bättra på detta!
Det finns de i Europa som redan har det dåligt, och det även i ett rikt och modernt land som Sverige.

Bara för att du kan byta smartphone varje år och kakla om köket då och då innebär det inte att alla kan det.
Och hur kommer du då att reagera när du måste hålla tillgodo med en ett par år gammal smartphone? Och vad tycker din kärring när ni inte kan kakla om köket och visa upp det på Instagram?

Och vilka konsekvenser får det för samhället om du och dina kompisar inte längre kan byta smartphone varje år? Konsumtionen är motorn i vår ekonomi.

Vi kanske får göra ryssarna sällskap ner i misären …
Citera
2022-12-31, 16:40
  #178
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
Har han fel? Vad angår det oss?
Förstår ej din kommentar, kan du förtydliga dig?
Citera
2022-12-31, 16:43
  #179
Medlem
SoberZealots avatar
Ja, detta då, att Ryssarna är på väg att kvävas, eller rent utav öka sin ekonomi.

I vilket fall som helst, så är detta ett inlägg gällande guldinköp:
https://www.youtube.com/watch?v=zzBSvxyIy-0

Ganska långt youtubeklipp, men i vilket fall som helst, så verkar båda kina och ryssland ha pengar att köpa guld för.
Citera
2022-12-31, 16:43
  #180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Förstår ej din kommentar, kan du förtydliga dig?

Vad angår Ryssland och Ukrainas mellanhavanden oss?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in