2022-12-22, 06:49
  #49
Bannlyst
Owe Nilsson har svårt att vara objektiv. Att han driver egen agenda att skattepengar skall slösa bort att folk skall på judepropaganda resor till polen, är riktig illa. Det här var saker som händer för 80 år. Man har bara resor till polska dödsläger inte till Turkiet där begick en slakt på Kristina 1915 av muslimerna.
Citera
2022-12-22, 06:50
  #50
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Eustache
Bimboslynan Strandhäll kan verkligen inte skriva en enda jävla tweet utan att stava fel eller missa mellanslag. Vilket hopplöst jävla fån hon är.

+1 . Hon är en skam , att ett sånt stolpskott kan bli minister.
Citera
2022-12-22, 07:13
  #51
Medlem
PedoJoeBidens avatar
Att bli hyllad av Strandhäll får nog ses som en belastning snarare än något positivt.
Citera
2022-12-22, 07:23
  #52
Medlem
Oberoende ........

Det var Pravda också då.
Citera
2022-12-22, 07:24
  #53
Medlem
SoberZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qaaq
Det var ju den här utvecklingen Ulf Kristersson, Jimmy och Ebba B Usch ville ha - Styra media och avsätta kritiska röster.
Så har vi ju sett att det går till i alla högernazialistiska länder/diktaturer.
Styra media? Du menar att vänsterpacket inte har styrt media innan? Eller är du så blind? Nej det kan du inte vara, ingen kan vara det. Du bara lipar när du ser det röda skräckväldet faller.
Citera
2022-12-22, 07:48
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Den vänsterlutande journalisten Owe Nilsson, Tidningarnas Telegrambyrå, slutar efter en politiskt tillspetsad tweet.


https://twitter.com/owenil/status/1598788476295647244


Tweeten mötte mycket kritik, till exempel från liberalen Robert Hannah:

https://twitter.com/RobertHannah85/status/1598790535791054850
och till sist blev det för mycket för ledningen som kallade upp Nilsson och meddelade att förtroendet var förbrukat, han skulle inte längre få bevaka politik för TT.
Nilsson hade då skrivit för TT i 38 år och skulle gått i pension nästa år.
Det hör till saken att Nilsson tidigare varnats av TT:s ledning för att ha tagit för tydlig politisk ställning i sitt privata twittrande.

Andra twitterprofiler som Annika Strandhäll slöt upp bakom den sparkade vänsteristen:



Vad tycker ni, var det rätt av TT att skicka av en journalist som inte kunde skilja på jobbet och sin egen politiska uppfattning? Kan detta bli början till en upprensning i vänsterträsket av den politiska journalistiken?
https://www.expressen.se/kultur/tweeten-som-blev-slutet-pa-owe-nilssons-karriar/
Jag ser inte att han har gett prov på att vara vänsterlutande i sak. Det är givetvis någonting man med fog kan misstänka, men vilka bevis finns? Jag ser det inte som vänster att vara emot antisemitism. Inte heller vänster att ha en konflikt med en kollega. Att han blir påhejad av en socialdemokrat kan han inte hjälpa, han blir bara ett instrument för politisk polemik. Däremot verkar han ha dåligt omdöme. Och han går emot sina chefer, så då får han tåla att bli omplacerad.
Citera
2022-12-22, 07:51
  #55
Medlem
Att få kritik av regeringstrogna tjänstemän och högerpolitiker är ju knappast bevis på att han inte är oberoende som många så märkligt påstår. I vanlig ordning förstår inte högermänniskor ett smack om journalistikens premisser.
Citera
2022-12-22, 08:31
  #56
Medlem
snigel1s avatar
Vi hade inte många journalister kvar i Sverige om alla vänsterlutande skulle sluta som Owe.
Citera
2022-12-22, 08:36
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thisistheend
Subjektiva tweets i en fråga som samtidigt ska bevakas objektivt är koko. När det gäller regimvänliga journalister är den politiska ambitionen just nu att göra sig av med dessa rötägg. Frågor på det?
Du kanske missat vilka som är i nuvarande regering? Förstår att det är lätt hänt då nuvarande regering inte gjort så mycket mer än att sitta och skylla ifrån sig och inte verkat ha greppat att de inte är i opposition längre.
Citera
2022-12-22, 08:46
  #58
Medlem
immenhusens avatar
Sprids mycket desinformation i vänsterpressen för närvarande, bl.a. att den nya regeringen försöker lägga sig i journalisternas arbete, strypa det fria ordet m.m.

För att reda ut ett och annat så är det alltså inte en statssekreterare som har hört av sig till TT, utan en pressekreterare som belyst rena sakfel. Detta menar TT i en kommentar är mycket vanligt, oavsett parti eller politisk färg.

Något som man däremot bör oroas över, är Magdalena Anderssons kommentar till pressen häromdagen, där hon beskyllde dem för valförlusten i det att de enligt henne inte gjorde sitt jobb med att granska högern mer ingående.

/AI
Citera
2022-12-22, 09:00
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av immenhusen
Sprids mycket desinformation i vänsterpressen för närvarande, bl.a. att den nya regeringen försöker lägga sig i journalisternas arbete, strypa det fria ordet m.m.

För att reda ut ett och annat så är det alltså inte en statssekreterare som har hört av sig till TT, utan en pressekreterare som belyst rena sakfel.
/AI
Det var både en statssekreterare och en pressekreterare. Skönt att i all denna desinformation så bidrar du med mer.
Citat:
Detta menar TT i en kommentar är mycket vanligt, oavsett parti eller politisk färg.
Om det gäller officiella publikationer genom TT ja. Nu var så inte fallet utan Owe twittrade som privatperson. Varför ska regeringen kontakta TT om Owes privata tweets om det inte handlar om att inskränka på yttrandefriheten?
Citera
2022-12-22, 09:15
  #60
Medlem
Att det bara är vänsterpack dvs vänsterpolitiker och vänsterjournalister som gråter åt han inte får publicera missinformation och falska nyheter längre, bevisar hur rätt det var att bestraffa kulturmarxisten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in