2022-12-21, 10:46
  #278041
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja han är en samlande kraft och bra på att få stöd från andra länder, men jag vill påstå att hans död inte på något vis leder till att ukrainska militären skulle försvagas. Varken i februari eller nu. Han var inte ens särskilt populär innan kriget.

Jo, men jag tror också att Zelensky faktiskt börjar bli mentalt sliten. Det har/är varit ett prövande år för honom. Det är ett konstant jobb 24/7.., ragga support internationellt (besvikelser när endel länder inte riktigt är "med"), ställa sig bakom sitt folk/arme, läsa underrättelserapporter..om saker som aldrig dagens ljus, alla massakrer på sitt folk, etc, mm, osv.. En j-vla påfrestning helt enkelt, för han är ju sist och slutligen bara en människa som vem som helst.

Churchill hade även mörkare perioder som han var själv medveten om, han kallade det för sin "black dog".

Och vad tänker Zelensky nu, landet har överlevt men "segern" finns inte än i siktet. Det säger jag enbart för att Putin är ju envis som synden, och hans politiska arv är i potten.
Citera
2022-12-21, 10:47
  #278042
Medlem
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/medvedev-p%c3%a5-bes%c3%b6k-i-kina-%e2%80%93-diskuterade-ukrainakriget/ar-AA15wdEg?li=BB13lZo5

Kina vill se att alla parter löser konflikten med politiska medel.
Citera
2022-12-21, 10:47
  #278043
Medlem
nidhoogens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LortJohan
Såg klippet på Zelensky i bakhmut. Mannen har bollar, verkar vara en bra ledare. Det kunde man inte tro när han blev vald, snacka om att leverera när det behövs. Hur går det med Putin, vågar han fortfarande inte hålla sitt nyårstal?

Undrar hur Zelensky fick igång en vapenvila i Bakhmut under sitt besök.

Man hör några smällar i bakgrunden kontra riktiga klipp från Bakhmut där det smäller hela tiden.

Citera
2022-12-21, 10:47
  #278044
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Det var glädjande stora förluster senaste dygnet för Bögimperiet. 510 eliminerade förbrytare är en bra siffra och innebär att totalt 99740 kriminella våldtäktsryssar blivit befriade från sina uppgifter sedan den 24 februari. Det ger ett snitt på 332 per dygn. Vi ser också att snittet nu har blivit högre genom att Ukraina förfinat sina metoder att åsamka fienden förluster.

Detta innebär att den stora genombrytningen 100.000 sexualförbrytare uppnås i morgon och jag firar med både vin och champagne tillsammans med trerätters meny.

Även dom materiella förlusterna var nu stora. 7 bögiga stridsvagnar, 5 bepansrade stridsfordon, men ännu mer glädjande är 12 utplånade artilleripjäser. 1 st stridsflygplan och 1 st helikopter skrivs in bland förlusterna.
Det ser allt bättre ut för Ukraina, Bögimperiets förluster är på sikt helt ohållbara.
Ryssarnas förluster beror mer på vad de själva gör än vad UKA gör i dagsläget. Anfallande sidan får som regel stora förluster i situationer när fronten rör sig långsamt. Rör sig fronten snabbt så är chanserna goda för att försvararna lider mer än anfallarna.
Citera
2022-12-21, 10:50
  #278045
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rojjjen
Här är de nya stödpaket ..riktiga uträkningar.

Inga påhitt.

Vita huset bekräftar: Zelenskyj besöker USA under onsdagen
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ska besöka USA under onsdagen. Detta bekräftar Vita huset, enligt AP.

Besöket har planerats i tysthet och började med ett telefonsamtal mellan Biden och Zelenskyj den 11 december, följt av en formell inbjudan för en vecka sedan och en bekräftelse om att det skulle äga rum i söndags.

Uppgifter om besöket läckte till amerikanska medier under tisdagen.

Enligt CNN sammanfaller besöket med ett stödpaket till Ukraina som kongressen ska klubba. Paketet ska innehålla Patriot-missiler och vara värt 44,9 miljarder dollar, motsvarande drygt 450 miljarder kronor

Källa svt.se

Du ser inte skillnad på ett stödpaket och BNP.
Citera
2022-12-21, 10:56
  #278046
Medlem
akademikerfyllos avatar
Det talas mycket om ryska påverkansoperationer gällande Ukrainakonflikten i tråden. Ni som talar om detta borde ha detta i åtanke gällande amerikanska dito:

Citat:
Bakom kulisserna gav Twitter godkännande och särskilt skydd till den amerikanska militärens psykologiska influensoperationer. Trots vetskapen om att Pentagons propagandakonton använde hemliga identiteter stängde inte Twitter av många på två år eller mer. Vissa förblir aktiva.

[...]

I augusti i år avslöjade en rapport från Stanford Internet Observatory ett hemligt amerikanskt militärt propagandanätverk på Facebook, Telegram, Twitter och andra appar där man använde sig av falska nyhetsportaler och deep fake-bilder samt memes riktade mot utländska motståndare som Ryssland och Kina.

https://samnytt.se/twitter-hjalpte-pentagon-med-psykologisk-paverkan/
Citera
2022-12-21, 11:01
  #278047
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Berätta om dina ”källor” till förluster på 10:1 till Ukrainas nackdel. Eftersom du inte presenterat något stöd för denna lika häpnadsväckande som befängda siffra ligger det närmast till hands att du hittat på den själv. Sedan kanske du kan förklara hur någon förutom Gud fader själv skulle kunna tänkas veta detta.

Du sade f.ö. 9:1 tidigare igår, så det verkar råda viss inflation. Alla dina siffror är oavsett detta ett trött skämt. Ryssarna anfaller befästa positioner i bebyggelse med infanteri, med mineringar och fientligt artiller. Då försöker du inbilla dig själv att Ukrainas förluster är 10’ggr större. Vad tror du ryssarna laddar sina 152 mm haubitsar med?

Det har ju framkommit att de flesta som dödas i kriget inte dödas av finkalibrig eld från handeldvapen, utan av artilleri. Då är det ju naturligtvis fullt rimligt med tidigare nämnda siffror, eftersom Rysslands kvantitativa övertag inom artilleri är offantligt stort. Det är ju snarare du som bör komma med motbevis varför denna fullkomligt självklara slutsats skulle vara orimlig.
Citera
2022-12-21, 11:02
  #278048
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nidhoogen
Undrar hur Zelensky fick igång en vapenvila i Bakhmut under sitt besök.

Man hör några smällar i bakgrunden kontra riktiga klipp från Bakhmut där det smäller hela tiden.


Ännu en propagandalögn från Zelenskyregimen alltså. Klippet visar en annan tid eller en annan plats än den påstådda.
__________________
Senast redigerad av akademikerfyllo 2022-12-21 kl. 11:06.
Citera
2022-12-21, 11:03
  #278049
Medlem
BigBusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nidhoogen
Undrar hur Zelensky fick igång en vapenvila i Bakhmut under sitt besök.

Man hör några smällar i bakgrunden kontra riktiga klipp från Bakhmut där det smäller hela tiden.


Har du varit där?

Har Puttler varit där?

Nääää

Förstår att du är lite avis på en riktig ledare.


Så otroligt coolt. Ukraina skickar sin president till fronten. Tar emot utländska digniteter i sin huvudstad. Presidenten åker till USA på statsbesök.

Saker som bara puttler drömmer mardrömmar om i sin bunker. Undrar om hen han fram till sin väska när han hörde nyheten.
Citera
2022-12-21, 11:05
  #278050
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bortamatchen
Ryssarnas förluster beror mer på vad de själva gör än vad UKA gör i dagsläget. Anfallande sidan får som regel stora förluster i situationer när fronten rör sig långsamt. Rör sig fronten snabbt så är chanserna goda för att försvararna lider mer än anfallarna.

Men det kommer att bli stora ryska förluster i vår också om Ryska bögfascister biter sig fast vid försvarslinjer som blir isolerade.

Ukraina kommer att angripa försörjningslinjerna och försvåra framflyttande av ammunition och förnödenheter.

Men du har rätt i att bögryska "infanterianfall" åsamkar Ryssland stora förluster just nu. Problemet för Bögryska styrkor är att det är högsta försvarsledningen som lyder vad dom politiska ledarna har beställt och det går aldrig ihop.
Citera
2022-12-21, 11:06
  #278051
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Ännu en propagandalögn från Zelenskyregimen alltså. Klippet visar en annan tid eller en anna plats än den påstådda.
Kan ni inte be poopin besöka fronten så mannarna blir lite peppade 😄
Citera
2022-12-21, 11:09
  #278052
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Ryssland kommer öka trycket mot oliktänkare. Ryssland är på väg mot full Stalin-mode:

Det är ju fullständigt normal underrättelseverksamhet. Sverige grep två misstänkta spioner för en tid sedan. Är Sverige i full Stalin-mode nu?
__________________
Senast redigerad av akademikerfyllo 2022-12-21 kl. 11:17.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in