Citat:
Ursprungligen postat av
GarMinEgenVag
Max 15 kvm per person
Max 18c rumstemperatur
Förbjud bränsletörstiga bilar och max 2 mils bilfärd per dag utan speciellt tillstånd. En bil per hushåll såklart.
100 flygmil per år. Vill man flyga långt kan man spara under ett antal år
Förbjud köttprodukter
Max ett barn per kvinna
Vad mer kan vi komma på?

Det finns massor men en sak som med lätthet går att implementera är väl tvångsrakning av alla invånare. Lätt att kontrollera också. Av allt hår kan vi tillverka varma täcken.
Jag blir mer och mer tveksam till alla dessa sanktionspaket mot Ryssland. Ja mer och mer tycker jag mig märka att de slår mot oss själva. Funkar de ens mot Putin och hans gäng? Sparas det på varmvatten i Ryssland och planeras det där att stänga av elen temporärt osv? Detta sparande som vi i väst nu hela tiden drabbas av och alltmer är inte det just fina boosts för Putin att fortsätta sitt krig.
Finns det verkligen folkligt stöd för dessa sanktioner mot Ryssland som ju inte verkar fungera eftersom det hela tiden "måste" konstrueras flera? Det kommer de sannerligen inte å ha den dag vi får duscha i kallvatten iaf!
Nåja nu är jag nyduschad och inte fan klockade jag mig. Det blir det sista jag kommer att spara in på min hygien