Citat:
Ursprungligen postat av
kebabmedpommes
Vad tusan är "crypto adoption index"? En snabb överblick ger intrycket att det är absolut ingenting att ta seriöst, utan verkar mest användas för marknadsföring av krypto.
Jag frågade hur stor andel av bitcoin-ägandet finns hos personer i länder som Libanon eller Nigeria. Leaston sade att dylika siffror inte finns att tillgå men att han ändå tror stenhårt på att det är detta som driver handeln med bitcoin.
Jag ifrågasatte denna tes och efterfrågade data som kunde belägga sådana påståenden. Du postar en massa siffror som tyvärr är helt ovidkommande och i många fall oseriösa.
För läskunniga är det inte helt ovidkommande. Procentsiffrorna anger hur stor andel av befolkningen som äger krypto. Ovanför står det "36% of crypto owners have ₿itcoin, making it the most owned crypto."
Så för att få en ungefärlig bild kan du multiplicera procentsiffrorna med 0,36.
I väntan på statistik som ger stöd för din tes är detta det bästa vi har, och det motsäger din tes. Dvs, bitcoinägandet verkar
inte vara lägre i länder med dysfunktionella banksystem. Detta är också helt i linje med vad man kunde förvänta. Varför skulle intresset för bitcoin vara lägre i länder med dåliga banksystem? Det vore anmärkningsvärt om så vore fallet och behöver verkligen beläggas med statistik.