Vad har hänt med Josefsson? Han säger att han skulle kunnat göra vad som helst om hans egna barn utsatts, men sen anser han att Dumpens metoder är att gå alldeles för långt, när de i princip är samma metoder han själv alltid sysslat med. Dessutom förstår han inte det mest grundläggande om Dumpens verksamhet, det vill säga att de vill kriminalisera sökandet av sexuella kontakter med barn. Han verkar tro att det redan är brottsligt att söka barn, så vad tror han att Dumpen finns till för om inte som ett komplement där rättsväsendet sviker? Varför inte bara lämna det hela till polisen om det redan är ett brott?
Och varför skriva krönika och debattera när man inte är påläst om ens det basala? Han hade en initial reaktion och klingrade fast sig vill den för att göra sig själv lite relevant, istället för att ta reda på fakta.
Ny gädda ute förresten. Gubbe som snackar massa goja efter att ha velat våldta ett barn på offentlig toalett. ”Ju yngre desto bättre”.
https://dumpen.se/2022/12/09/toalettgaddan-napp-172-malmo-kristianstad/