2022-11-22, 15:25
  #263173
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja kan vi få Ryssland att lämna Ukraina samt få en demokratisk och harmonisk utveckling i Ryssland så är ju det bra. Men mellan de två alternativen rysk seger och totalt kaotiskt inbördeskrig i Ryssland så väljer jag det sistnämnda. Jag står och väger mot att faktiskt föredra kärnvapenkrig framför en rysk seger. Gränsfall men en rysk seger är i alla fall bland de absolut sämsta alternativen.

Det finns grader i helvetet som vi får sätta vår tilltro till. Men jag hävdar att så länge det är konflikt och ej fredlig lösning bör vi hålla det så isolerat som det går och då är inte ett kärnvapenkrig något bra allternativ hur mycket man än hatar Putin.
Citera
2022-11-22, 15:29
  #263174
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Ja, du har onekligen en poäng i det du skriver, förutsättningarna har oftast sett annorlunda ut.

Fast exakt hur stort stödet är för Putin är svårt att säkert veta, liksom hur många ryssar som stödjer kriget. De opinionsundersökningar som genomförts har vad jag förstått väldigt låga svarsfrekvenser, och många ryssar är nog även oroliga att ge "fel svar" när någon okänd människa ringer upp dem och frågar. Så jag tror man skall ta dem med en stor nypa salt.

Men likväl är nog dessvärre stödet ganska starkt tror jag. Däremot har det garanterat sjunkit på sistone, ett utdraget och misslyckat krig är knappast populärt, ingen gillar att riskera att dö, eller se sina närmsta göra det, eller få en försvagad ekonomi osv.

Det har bl.a. i denna tråd länkats till ryska TV-program där man på senare tid fått höra fler och fler kritiska röster. Inte kritik av Putin direkt, men åtminstone om kriget, så stödet är åtminstone är på klar nedgång.

Men det behöver inte ju vara via folkliga protester som han störtas. Det kan ju även ske genom ett internt missnöje bland ledande politiker, militärer eller oligarker etc. T.ex. har ju många "begått självmord" eller "råkat ut för olyckor". Så t.ex. en kupp från de som känner en oro för att de själva står närmst på kö är också ett tänkbart scenario.

Jo, "stöd" är lite speciellt både i Ryssland och Ukraina. Jag har en teori om att de inte bara ljuger, men har en tendens att hålla på den som bestämmer. Låt oss säga att det har varit den evolutionärt lönsamma strategin i dessa delar av världen...

Där var ju en omröstning i Sovjet om man skulle behålla unionen. Den röstade typ 80% ja till. Bara ett år senare kom en våg av "seccession"-omröstningar, och de vann med lika stora siffror. Jag slår vad om att om Putin blir röjd ur vägen och man 12 månader senare gör en omröstning så skulle massor av ryssar säga att det var bra att han blev röjd ur vägen. De är inte som vi, som har format någon form av politisk tillhörighet som vi inte så lätt byter uppfattning från.
Citera
2022-11-22, 15:38
  #263175
Medlem
Reimers avatar
Kenneth Greggs uppdatering, truppförflyttningar pågår enligt honom.

Citat:
Uppdateringen 22.11.2022 är sen eftersom jag befinner mig på en ort som har kontinuerliga strömavbrott. Frontlinjerna har inte ändrats sedan igår men både de visumlösa turisterna och vi har stora trupprörelser. Vart vi flyttar kan jag ju inte kommentera men turisterna måste öppna spelet och gissa sig till var vår nästa attack kommer, de VET att en sådan kommer alldeles strax. De har gissat sig till att vi kommer vid Zaporizhzhia fronten.
Det har spekulerats villt i om vi skall inta Kinburn halvön eller inte.När vi tar det så kontrollerar vi helt infarten till hamnarna Dnipro, Mykolaiv och Kherson. Som alla förstår är det viktigt för oss att så snabbt som möjligt inta området. Just nu är det mycket dåligt väder i området.
Bahmut är sig likt, turisterna förlorar många av sitt resesällskap varje dag.
Jag vill fortsätta lyfta fram personer som jag respekterar väldigt mycket, så idag är turen kommen till Jonas V Matern. Jag minns faktiskt inte ens hur vi kom i kontakt med varandra men första gången vi träffades var i Juni när Jonas levererade sjukvårdsmaterial till vår pluton Volya i Kyiv. Jag minns att jag reagerade med förskräckelse när han sa att han skall fortsätta till Kharkiv ensam. Vår pluton erbjöd honom escort men han avböjde bestämt. Nu när jag rest med honom förstår jag mycket väl varför han avböjde, han är nämligen ingen naiv person som tror han är odödlig. Jonas förbereder sig alltid väldigt bra, har god skyddsutrustning och alltid plan B redo om plan A sviktar. Jonas har levererat 20 bilar till fronten, så han har en hel armada av bilar som kör kors och tvärs genom frontzonerna. Han har levererat sjukvårdsmaterial och annan typ av material som nog har räddat livet på tusentals redan. Av samma åsikt är många brigadkomendörer.
Jonas sätt att operera gör att allt kommer direkt dit det skall, utan mellanhänder eller suspekta hajar. Det finns tyvärr väldigt många småhajar från både Finland och Sverige som kör omkring med Humanitarien Help skyltar eller ett vitt kors påtejpad här och där. De fodrar kontant betalning för sin sk hjälp, oftast är det stulna produkter.
Under vår gemensamma resa till Gammalsvenskbyn och kors och tvärs genom Kherson Oblast lärde jag känna Jonas mera personligt. När två ensamvargar reser tillsammans är det viktigt att man tänker någotsånär lika och kan läsa olika situationer på samma sätt, vi reser ju i en krigszon. Med Jonas fungerade det perfekt.
Jonas har ju blivit förärad en medalj av det Ukrainska Parlamentet för sina tjänster, en medalj som utan tvekan hamnade till rätt person. Jag är stolt över att ha lärt känna dig, Jonas.
SLAVA UKRAINI

https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2022-11-22, 16:07
  #263176
Medlem
donald12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja kan vi få Ryssland att lämna Ukraina samt få en demokratisk och harmonisk utveckling i Ryssland så är ju det bra. Men mellan de två alternativen rysk seger och totalt kaotiskt inbördeskrig i Ryssland så väljer jag det sistnämnda. Jag står och väger mot att faktiskt föredra kärnvapenkrig framför en rysk seger. Gränsfall men en rysk seger är i alla fall bland de absolut sämsta alternativen.

Seger är att Ukraina blir en del av EU samt får säkerhetsgarantier för att förhindra ryzzland att invadera på nytt.

Ryzzland kommer få en ordentlig nedåtgående utveckling de närmaste 10 åren då ingen i den civiliserade världen kommer vilja ha med dem att göra.
Citera
2022-11-22, 16:16
  #263177
Medlem
Tillssons avatar
Rysk Iskander mot ukrainsk vapendepå.

Citat:
Aftermath of a Russia Iskander strike on a Ukrainian weapons storage facility.

https://twitter.com/TobiAyodele/status/1594918664196984832
Citera
2022-11-22, 16:19
  #263178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Dom klarade iallafall att bygga 100 mil nordstream gasledning, på två år.
Vi klarar inte att dra en elkabel från norr till söder på 10 år.
Ha ha så du tror att det är ryssar som byggt NS? De få ryssar som varit involverade kan du n og räkna på ena handens fingrar!

Att de betalat större delen innebär givetvis inte att det är det är ryssar som konstruerat ocg byggt den. Lika lite som deras andra olje och gasanläggningar.

Det är experter och komponenter från väst som sköter dessa bitar..
Citera
2022-11-22, 16:20
  #263179
Medlem
Tillssons avatar
Stoltenberg ställer till det verbalt.

Citat:
“No one should support Ukraine”

— Jens Stoltenberg
Secretary General NATO

He meant to say Russia but this Freudian slip says a lot about the NATO mood. Probably because
@ZelenskyyUa attempts to pull NATO into the US proxy war with false flags and lies.

https://twitter.com/KimDotcom/status/1594780069352067072
Citera
2022-11-22, 16:20
  #263180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Men dom klarar inte att skjuta ner en vilsen robot över polen.
När blev en S-300 en ballistisk robot?
Citera
2022-11-22, 16:20
  #263181
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
Rysk Iskander mot ukrainsk vapendepå.



https://twitter.com/TobiAyodele/status/1594918664196984832
Det är större chans att det där är filmat i ryssland där något sprängts oförklarligt igen. Det finns ingenting som visar på att det har hänt liksom och ingen, förutom några psykotiska ryssälskare, som tror på något som kommer från ryssen.
Citera
2022-11-22, 16:21
  #263182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Seger är att Ukraina blir en del av EU samt får säkerhetsgarantier för att förhindra ryzzland att invadera på nytt.

Ryzzland kommer få en ordentlig nedåtgående utveckling de närmaste 10 åren då ingen i den civiliserade världen kommer vilja ha med dem att göra.

Ang rysslands utveckling..
En gissning..
Har dom inte tvärtom blivit starkare inom handel med kina 1.48 miljarde invånare
Och Indien 1.38 miljarder invånare?
Medans vi i Europa tar stor skada av sanktionerna själva?
Putte kanske satsat på detta från början?
Citera
2022-11-22, 16:24
  #263183
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gunnarharkeps
Ang rysslands utveckling..
En gissning..
Har dom inte tvärtom blivit starkare inom handel med kina 1.48 miljarde invånare
Och Indien 1.38 miljarder invånare?
Medans vi i Europa tar stor skada av sanktionerna själva?
Putte kanske satsat på detta från början?
Dom säljer bara naturresurser. Vad ska de sälja till dessa personer. Vilka konsumentprodukter tillverkar Ryssland?
Citera
2022-11-22, 16:25
  #263184
Medlem
Kung_Ingentings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Sen ska man komma ihåg att Putin inte riktigt är en diktator i klassisk mening. Han är trots allt folkvald, och har stort stöd i opinionen. Att Ryssland är så lågt ner i demokrati-index är lite missvisande. De är t ex 20 platser under Kuwait i Democracy Index. Kuwait är en ren diktatur i min bok.
Nja, det där är ju ganska långt ifrån sanningen idag. Han var folkvald en gång i tiden, idag så är Ryssland ungefär så nära en diktatur man kan komma utan att officiellt ha det inskrivet i lagen. Dom har val, men så fort någon annan ens kommer i närheten av att bli populär så "råkar" dom ju begå något brott så att dom sätts i fängelse eller ramlar ut genom ett fönster eller nått sånt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in