Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
Får se om vi kan lista ut innan åtal något mer om mobilerna men idag kollade jag läget lite och båda verkar ha iPhone. Då kan vi göra lite kvalificerade killgissningar framåt här.
Har funderat på det där med knackningar och McD och bilfärd och vill testa en tanke med dig.
Tjejerna kan berätta initialt till kompisar och sen i samma anda i förhör och att de då BÅDA var på McD. Finns obekräftade uppgifter om det nånstans.
Polisen kan ganska snabbt konstatera att det inte stämmer. Kamera McDrive osv.
För det kan ha varit planen.
Att åka båda. Precis efter att grannen reagerar med knack. Här kan de inte vara kvar.
JJ går ner och förbereder bilen. Fälla säte? Minibil osv. Preppa alltså. MH och JJ ska sedan bära ner TT. Men JJ stöter på grannen.
Ändrar planen i all hast. ”Eeeh mamma hämta, kompis trillat, har du haft kul ikväll osv.”
För grannen som är vaken kan ju märka om bortforsling sker. Så hon skjuter på det och det blir grannen som kör till McD istället för JJ och MH iväg med TT och bil.
JJ går upp igen. I fickan eller väska TT’s mobil med. För den skulle åt samma håll som kroppen.
Virrig. Två ggr öppnas och stängs dörren. Är hon in efter mobilen eller annat glömt?
Hon berättar för MH att de måste avvakta. Att hon åker till McD med grannen. Då bör kl vara strax efter 02:45. Människorov och mord har fullbordats.
En intressant undran är när är de tillbaka från McD?
Bör inte ta längre än 30 min.
10 min t/r.
10 min matfix om nu inte förbeställd på väg dit då kan nog den tiden kortas.
5 min prat med kompis i bil.
03:15-03:30 tillbaka då. Sen 15 min lyssna i huset och nån minut bära och fixa med bilen. Då är kl 03:45-03:50 nånstans?
Lösa planen kan alltså ha varit att förklara bilfärden med att tjejerna skulle till McD sen om någon undrar. Typ länsman då.
Så bestämmer de att ta nya tag när JJ tillbaka.
Här rör nog JJ till deras damage control.
(Förresten om JJ nu så nykter med sina utslag varför kör grannen alls?)
MH hinner dock nyktra till lite och förbereda. Eller bara nyktra till och lugna nerverna. Kanske t o m tar ner TT till källaren med JJ’s nycklar.
Någon äter maten?
JJ är tillbaka från McD alltså.
Cykeln står kvar. Grannen noterar det. Nåt med påsen.
Båda bär ut TT via källaren. Stentrappa. Nu tyst och lugnt i huset. Tajt lastning på gaveln. Ingen insyn.
MH leder cykeln och låser så där slarvigt för hon är fortfarande full? TT hade nyckeln på sig. Mörkt så hon ser inte riktigt var hon låser på cykeln? Skitsamma, nu är cykeln väck från huset.
I riktning TT’s pappas bostad.
JJ plockar upp MH i höjd med Gränsgatan.
När de svänger runt i kvarteret på Smedjevägen eller Ekstigen norr om JJ bostad för att komma ut igen på Storgatan för att ta rondellen till Nygatan som leder hela vägen till Gulf så kopplar TT’s mobil mot Biltemamasten igen?
Klurigt hur det är här med mobilen och tidsstämpel ”kopplar upp”. För mycket osäker info och tider. Men avfärd bör ske nånstans 03:45-03:50?
Antingen menar man att mobilen stängs av 03:50.
Eller att en datasession löper ut. Du minns.
För om man tolkar det lilla som ”läckt” så ligger inte TT’s mast kopplad mot 3/Hallon/Biltema-masten alls efter 03:50.
Lutar åt att den stängs av då. Samma tid som avfärd mot Gulf/skogen.
Men låt säga de ser att mobilen stängs av då på nåt sätt. Ligger den i en damm då? Nja. Kanske stannat och gömt på vägen ut ur Vetlanda mot ”granodlingen”.
Den vägen kan JJ. Där vet hon bekant ställe att stanna vid. Pratas ju mycket om det bekanta.
Färden går alltså Nygatan och passerar Gulf 03:56. Finns på kamera. Jag har lokaliserat den på hörnet uppe på Gulfs tak. Så det blr stämma att det är rätt kamera.
Ungefär så får jag detta med McD turen att passa in på nåt sätt. Ett avbrutet försök komma iväg snarast med TT (och cykel) hemifrån.
Ska klura på hur de svänger runt och mobilkopplingen men det måste göras på plats med tanke på knapphändig info.
Det var en litet ny teori om McD som man kan fundera över.
Jag har alltid tänkt att det var en panikförklaring precis där och då.
Det finns ju utrymme för flera alternativ.
Dina tankar om var mobilen kan ha dumpats är intressanta och inte heller något jag tänkt på ( av naturliga skäl). Tiden passar ju in i den tidsram man kan tänka sig, densamma som du beskriver och det är så som jag tänkt.
Uppkopplingar är ju luriga. Jag hoppas dock att man hittat mobilen.
Dina tankar är annars lite samma som jag har tänkt.
Jag funderar på om Toves mobil kan ha haft kvar Snapchatt hela vägen till där den sista uppkopplingen har varit?
Och det som verkar vara ett ganska oplanerat brott, kan ändå ha ingredienser av någon planering ( människorov) , samtidigt verkar de ändå inte ha tänkt igenom sådant som uppkopplingar till fyndplatsen.
Rörigt inlägg, sitter på landet med bara mobilen. Får inte struktur på tankarna med pillet. Och…inte heller här syns alltså höjd över havet på kompassappen.
Nåja. Tror att polisen ändå har relativt mycket redan. Och mer blir det när analyserna kommer in.