2022-11-14, 16:07
  #259621
Avstängd
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Tröstblocken ryssråttorna lagt ut som stridsvagnshinder blir här testade av ukrainskt pansar.

https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1592153855105826818?s=20&t=FZjoxaN3JkbuCDp3ZVf7iQ

1:0 till Ukraina.

Haha! Otroligt. Killen sitter och putsar taket samtidigt, fritt från skräp…!
Citera
2022-11-14, 16:09
  #259622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Hur en cancersvultst resonerar

https://youtu.be/fJIL1C4cmVA
(1,48 in i klippet)

Plus den vanliga idiotin om att "vårt land blivit invaderat", bara för att Ukraina återtar områden som RySSland invaderat och, självsvåldigt, annekterat. De skäller också på CSTO inte "ingriper". Plus, naturligtvis, ett förtäckt kärnvapenhot.

Slava Ukraini!

Ja, där är det uppenbara beviset på hur snett det kan gå när det genetiska betinget har skakats för mycket i en flaska skitvodka. Detta på primetime tid i STATLIG TV. Finns inga svar....finns bara ett stirrande på en drös apor i VÄSTERLÄNSKA kläder som står och skriker ut sin frustration utav att inte kunna förstå verkligheten. Hade dessa herrar och damer åtminstone varit klädda i Addidas-ställ och tillhörande luvtröja så hade det ju varit förståligt.
Och så undrar pro-ryssar varför Ryssland gör fel i att "rädda" Ukraina........SIGH.
Citera
2022-11-14, 16:13
  #259623
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Haha! Otroligt. Killen sitter och putsar taket samtidigt, fritt från skräp…!

Jag skulle gissa att ryska armen beställde riktiga stridsvagnshinder men efter att ordern malts ner i korruptionen blev dom miniatyrer i stället för riktiga betongblock. På beställningen stod bara antalet angivet
Citera
2022-11-14, 16:14
  #259624
Medlem
leachs avatar
Canada fortsätter leverera

Canada will provide additional military aid to Ukraine in the amount of more than 375 million US dollars - Prime Minister Trudeau at the G20 summit
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1592172795743862785
Citera
2022-11-14, 16:17
  #259625
Medlem
HejaFinlands avatar
Mer kramkalas från Kherson.
https://twitter.com/SlavaUk30722777/status/1591815296628948992
Citera
2022-11-14, 16:18
  #259626
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Peskov är tydligen lack och visar vilka dåliga förlorare de är:

https://twitter.com/ukraine_world/status/1592145356564881408?s=46&t=HruxQodm4hdr38agnSvZNQ
Citat:
"Kremlin press secretary Dmitry Peskov is outraged by the arrival of 🇺🇦 Volodymyr Zelensky in Kherson, which was liberated from the 🇷🇺 occupiers. ‘You know that territory is part of the Russian Federation,’ he told journalists at a press briefing."

Det där är faktiskt väldigt humoristiskt, på sitt sätt.

Ryssland har haft en låtsasomröstning om denna region och utan laglig rätt påstått att detta område är ryskt. Men när områdets rättmätiga ägare och lagliga styre besöker området, då gnäller Ryssland och undrar vad de gör där.

Rent tekniskt är det som om Sverige skulle ha en låtsasomröstning om att St Petersburg tillhör Sverige (där Ja-sidan vinner stort på låtsas). Och när Vladimir Putin vid ett senare tillfälle besöker St Petersburg, då protesterar den svenska regeringen och undrar vad Putin gör där...
Citera
2022-11-14, 16:31
  #259627
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
1. Vem ska ta hand om knyttet sedan då?

Din mamma ljög för dig, knyttet växte upp och tog hand omsigsjälv....

2. Dåligt självförtroende? Jobbigt med tv-spelens jämförande av förlustsiffror? [/quote]

Ingen aning, spelar inte tv-spel

Citat:
3. Jag får det till ca. 1.5% enligt publika källor och ekonomiska utredningar. Det är med andra ord ca. $100B i olika paket och former riktade till både försvar och allmänhet, dock exkluderande privata bidrag och kontributioner samt åtgärder exempelvis inom NATO och EU för att hantera flyktingar och sådant där.

jo, men då har du ju enorma svårigheter med små tal enligt egen utsagå, och felmarginal ökar ju exponential när man går från 4 siffriga tal till 12siffriga..

Men visst , det ökar ju för varje månad, så det kan säkert landa i 0,5% eller så, fråga bara de flyende ryssarna....



Citat:
3.1. USAs bidrag är alltså vad som håller Ukraina på fötterna och $100B är oaktat inflation, exempelvis ca. 1000 miljarder SEK eller nästan 15 Svenska försvarsbudgetar. Som du kanske förstår är det är en riskad pang-för-pengarna fråga med krav på resultat.

Och så undrar du varför ingen förstår dina argument.... kanske finns där någon vuxen i din närhet som kan hjälpa med de grundlägande bitarna, så kan du utgå ifrån något som går att dela med andra?

Citat:
3.2. Personligen tror jag att diskussionen handlar om att dela Ukraina i många olika delar. Polen, Ungern m.fl. vill få lite återbörd efter alla krig m.m. Du får starta en konspirationstråd om Ukrainas framtida delning av Ryssland eller något liknande.

Ingt som tyder på det, om ryssland vill göra en sovjet 2.0 som 91 av egen fri vilja eller med ukrainska azov bataljonen på röda torget är väll i sammanhanget ointressant.
Citera
2022-11-14, 16:31
  #259628
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Peskov är tydligen lack och visar vilka dåliga förlorare de är:


https://twitter.com/ukraine_world/status/1592145356564881408?s=46&t=HruxQodm4hdr38agnSvZNQ
Även Tass skriver om besöket utan nämna något om ryskt territorie, dock nämner man att den kontrollerad reträtten berodde på risken av att bli översvämmade.

https://tass.com/politics/1536113?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&u tm_campaign=smm_social_share
Citera
2022-11-14, 16:35
  #259629
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Mer kramkalas från Kherson.
https://twitter.com/SlavaUk30722777/status/1591815296628948992

Underbara scener. Efter att följt det Ukrainska folkets umbäranden så är det svårt att hålla tillbaka glädjetårarna 🇺🇦
Hurra hurra för Ukraina 🇺🇦
Citera
2022-11-14, 16:38
  #259630
Medlem
HejaFinlands avatar
Ryssarna har dödat utrotningshotade hamstrar och hängt dem i snören. Skulle de äta dessa eller? Mycket konstigt beteende från dem. Eller vill de bara pina dem?
https://twitter.com/s_khytrenko/status/1592154615029862402

Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Hur en cancersvultst resonerarhttps://youtu.be/fJIL1C4cmVA(1,48 in i klippet)Plus den vanliga idiotin om att "vårt land blivit invaderat", bara för att Ukraina återtar områden som RySSland invaderat och, självsvåldigt, annekterat. De skäller också på CSTO inte "ingriper". Plus, naturligtvis, ett förtäckt kärnvapenhot.Slava Ukraini!

Det positiva är att de helt saknar lösningar, förbättringar eller hur de skall gå framåt. Inget de talar om kommer ändra eller förbättra något för dem. Ryssar verkar vara ett väldigt tjafsigt och tjatigt folk. De talar och talar utan att få något sagt. Klagar och klagar men utan lösningar. Påminner om Putinisterna i tråden.
Citera
2022-11-14, 16:42
  #259631
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Hur en cancersvultst resonerar:

https://youtu.be/fJIL1C4cmVA (1,48 in i klippet)

Plus den vanliga idiotin om att "vårt land blivit invaderat", bara för att Ukraina återtar områden som RySSland invaderat och, självsvåldigt, annekterat. De skäller också på CSTO inte "ingriper". Plus, naturligtvis, ett förtäckt kärnvapenhot.

Det var en del svamlande och tvärtom-språk där, men till skillnad från de optimistiska rysstrollen på nätet som säger att allt går enligt plan så är tonen i rysk TV numera rätt så pessimistisk. Det får man ta som tecken på att det går dåligt för Ryssland och att ryssarna är medvetna om det.
Citera
2022-11-14, 16:48
  #259632
Medlem
OlleLisss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Att det är "västmedia" (vad det nu är) som "ligger bakom" det här är vad ryssarna nu kommer att säga, men det betyder ju inte att det är sant för det.

Så här gick det till:

Fyra indonesiska regeringsfunktionärer (varav en med medicinsk kopetens) meddelade den amerikanska nyhetsbyrån AP att Lavrov tagits in på Sanglah-sjukhuset i Balis huvudstad Denpasar på grund av hjärtbesvär.

Meddelandet kom alltså från officiellt håll och AP gjorde ett nyhetstelegram av detta eftersom det inte fanns något skäl att betvivla uppgifterna.

Eftersom det här är intressanta nyheter publicerade därefter alla möjliga telegrambyråer och medieplattformar meddelandet och hänvisade till AP, som i sin tur hänvisade till indonesiska regeringstjänstemän. Givetvis var det inte bara "västmedia" som förde vidare informationen från AP, utan medier över hela jordklotet.

Nu tycks inte Lavrov vara så sjuk, men ryska regeringstalesmän (och media) framställer nu hela saken som att "västmedia" har hittat på alltsammans i något oklart syfte och man därvidlag kan dra slutsatsen att "västmedia" hittar på en massa andra saker också.

Att uppgifterna ursprungligen kom från indonesiskt regeringshåll och framstod som helt solida undviker ryssarna medvetet att lyfta fram.

Fan vet vad det här handlade om egentligen.
"Inget skäl att betvivla". Nä det brukar låta så om allt rörande Ryssland. Det brukade höra till god pressetik att lägga in brasklappar "obs obekräftade uppgifter". Men nej, här ska det basuneras ut så fort något sägs likt en hjärndöd lynchmobb.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in