Citat:
Ursprungligen postat av
Hirvi
Skönt att Bojanic lämnar, en spelare som inte går att ersätta för rimlig peng.
Lite som om Mange skulle lämna, igen.
För att ersätta Mange skulle vi behöva lägga ut orimliga summor för allsvenska mått mätt.
Denna silly season är speciell för att det mesta blir en slags bonus, vi har inga positioner i DIF där vi MÅSTE värva någon utöver att någon måste kunna spela högerback om Piotr mot all förmodan inte skulle kunna spela en match eller två.
Jag hoppas vi inte inspireras av bajens Berisha-spår och försöker värva från en högre hylla, det blir så mycket mer fallhöjd då, ser hellre fortsatt satsning på spelare som Asoro, lite dyra men fortfarande unga och utvecklingsbara och sen ge ett fett kontrakt till Kim & Tolle.
Jag tänker att dom är för bra för allsvenskan MEN att Kim Bergstrands totala avsaknad av karisma och sociala skills kan vara det som gör att klubbar som FCK förstår att han inte passar in där. Precis som Bosse är dom för bra för klubben men också för konstiga för att fungera i omvärlden helt ut, kanske kan vi därför få ha kvar dom längre än vi borde.
Jämför med Jesper Jansson där det är uppenbart att han vill till FCK, han drömmer om att sportchefa sig fram till typ Ajax i slutändan. Helt rimligt såklart och jag kan absolut se JJ i någon större klubb där han kan göra ett helt okej jobb, slug och slemmig. Men Bosse är ju en excentrisk bilhandlare, vad fan ska han iväg och göra? En dålig säsong och han anses oseriös istället. Det är en hårfin gräns mellan geni och dårskap. Bosse är definitivt och dansar runt där i gråzonerna.
Ekdal - Torino
Finndell - Gent, Groningen
Wikheim - Mittenklubbar i Belgien
Asoro - 7 mål i ECL talar sitt tydliga språk.
Ekdal, Finndell och kanske Asoro eller Wikheim riskerar vi att tappa. Sen måste vi ersätta Banda och Holmberg. Hade gärna sett en vassare DM också.
Bosse har utlovat förstärkning i varje lagdel - Anfall, mittfält, backlinje och kanske målvakt?
Kommer bli en hård Silly!