2022-11-12, 12:12
  #258349
Medlem
raskenss avatar
Några sköna skott rakt i råttan som man säger. Skadedjursbekämpning med Excalibur?

https://twitter.com/TpyxaNews/status/1591297157298102273?s=20&t=QOLtCMhuX8-PAWw2Mzv1-A
Citera
2022-11-12, 12:12
  #258350
Medlem
annica, sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stalin Jr.
Länder köar få att gå med i Brics.
Nej, det gör dom inte. Brics är en- på det hela taget- meningslös konstellation, därtill inaktiv och utan några som helst framgångar på den ekonomiska marknaden. Helt värdelös organisation- det fanns drömmar och förhoppningar- de alla grusades... en efter en.
Citera
2022-11-12, 12:13
  #258351
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Går rykten nu om utrensningar i Kreml. Självaste chefsideologen Dugin går ut och uppmanar döda Putin. Ska bli intressant se vad som händer i Kreml. Putin lär nog inte använda kalsonger nu med tanke på risken för novitjok

https://twitter.com/wartranslated/status/1591181876815106048?s=20&t=G2o_nvxk64uO4xTAiEzpjQ
Intressant.

Är det någon som lyssnar på Dugin då? Har han mycket inflytande?
Citera
2022-11-12, 12:19
  #258352
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alseno
Jag kan verkligen inte sluta garva åt ryzzarnas "stanna i Cherson för evigt", "97% är för oss" osv

Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Stor parad i Kherson: https://twitter.com/antiputler_news/status/1591378441466949633

Till och med ryssarna börjar ifrågasätta procenten på "valresultatet", de inser att allt var lögn och propaganda från Kreml.

Citat:
Russian channels start asking reasonable questions about 87% of the support of the referendum in Kherson.

https://twitter.com/wartranslated/status/1591349789391982593
Citera
2022-11-12, 12:20
  #258353
Medlem
leachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Stor parad i Kherson: https://twitter.com/antiputler_news/status/1591378441466949633

Måste vara mot nazzarna som hade mage att jaga ut ryssen. Över 87% ville vara en del av pissland.
Citera
2022-11-12, 12:24
  #258354
Medlem
HejaFinlands avatar
Brittisk journalist fastnar i kramkalaset!
https://twitter.com/antiputler_news/status/1591382332480835588

Citat:
Ursprungligen postat av Alseno
Jag kan verkligen inte sluta garva åt ryzzarnas "stanna i Cherson för evigt", "97% är för oss" osv

Ja de är så kassa. Jag tror också ryssarna har gjort många etniska ryssar till ukrainska patrioter genom att behandla folk extremt dåligt, tortera, mörda, våldta, plundra privata hus. I Kherson slutade de ju acceptera rubel i affärerna för att några veckor sedan. Ingen ville ta emot dasspapper som betalning.

Inget har ju fungerat heller, ryssarna har ju bara lämnat alla ruiner i Mariupol och Sieverodonetsk utan att reparera något.

De fick se den "Ryska Världen" och insåg att de hellre är ukrainare.

Undrar hur stämningarna går nu på andra sidan floden? Ukrainarna där ser att ryssarna drivs bort och de som samarbetat med ryssarna kommer nog ta sig en funderare om det är så smart att fortsätta med.
Citera
2022-11-12, 12:28
  #258355
Medlem
crusades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stalin Jr.
Mitt mål är inte att rädda Ryssland. Jag är svensk och inte ryss. Det kanske är svårt för er att förstå att det finns folk som inte delar ert rysshat och som inte är ryssar. Det visar bara hur hjärntvättade och indoktrinerade ni är.

Låg IQ, låg utbildning spelar också roll för hur lättmanipulerad man är.

Självklart hatar man ett folk som utan anledning anfaller ett grannland och dödar befolkningen urskillningslöst.
Alla med minsta känsla för vad som är rätt och fel och med minsta möjliga drag av empati är emot Rysslands vansinniga krig.
Citera
2022-11-12, 12:29
  #258356
Medlem
Kherson i all ära men sakta och säkert börjar man närma sig Svatove. Ligger säkert 1-3 månader bort innan några större händelser sker men bryter man igenom och får en vinkelrätt front skulle man kunna trycka söderut och försvåra situationen för Kreminna, Sievierodonetsk och Lysyschansk.

https://twitter.com/Tendar/status/1591342975929425920

Innan vi vet ordet av det är vi tillbaka till positioner, där runt Luhansk, likt innan 24e februari. Tänker mig typ till sommar
Citera
2022-11-12, 12:33
  #258357
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Intressant. Är det någon som lyssnar på Dugin då? Har han mycket inflytande?

han är populär bland ultranationalister och Putins parti har väl vissa av hans idéer som "Den ryska välden". Men han har nog ingen makt alls hos de högsta styrande. En rysk filosof jag lyssnat på, på YT säger ungefär det. Putin själv är egentligen ideologilös och blandar bara hej vilt. Mer en maffiaboss än att han har en ideologi.
Citera
2022-11-12, 12:35
  #258358
Medlem
Reimers avatar
Står inte när det här hände men det verkar som om AFU fick tag på lite mer materiel och bytesobjekt (fångutväxling).

Citat:
In Kherson region, the Armed Forces of Ukraine surrounded a convoy of Russian equipment and the invaders itself decided to surrender.

https://twitter.com/TpyxaNews/status/1591392818278371328
Citera
2022-11-12, 12:35
  #258359
Medlem
leachs avatar
Melitopol, here we come

The Armed Forces of Ukraine will not stop at Kherson and will continue the counteroffensive
There are more and more hints from the troops on the ground and volunteers close to them that the Ukrainians are preparing for
a new land offensive to the south through the Zaporizhzhia region towards Melitopol, challenging Russia, which holds the entire southern territory.
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1591393542689423361
Citera
2022-11-12, 12:36
  #258360
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Denna är inte den roligaste eller flashigaste kanalen men en Ukrainsk snubbe som bortsett från sina politiska analyser rapporterar sakenligt. Han har inga problem att erkänna när ukrainska förband är satta under hård press eller tar förluster. Han sitter heller inte och lovar stordåd.
Tycker hans persona gestaltar krig på ett korrekt sätt, grått och eländigt.

https://www.youtube.com/channel/UCP2QApi8G2TKc8NZmeDWSUg/videos

Min pessimistiska ukrainska källa!🙂

Tja man kan, verkligen inte, anklaga honom för att underskatta fienden eller för att inte peka på alla potentiella svårigheter som Ukraina och väst kan tänkas stå inför.

Men i detta läge så tror jag att han är för pessimistisk. Det är, istället RySSland som står inför enorma militära och ekonomiska problem.

Jag tror heller inte att det är RySSland som kommer att starta en ny storoffensiv. Snarare är det Ukraina, som när marken frusit till, kommer, senast om två månader, starta en stor offensiv vid Zaporizjzja-fronten för att flankera ut de ryska styrkorna som nu står på Njepros vänstra strand*. Sedan kan Ukraina hota, och om möjligt, befria Krymhalvön.

Orsaken till att detta är det smartaste, men kanske inte det lättaste sättet att på sikt befria hela Ukraina, är rent geo-politiskt. För, om, Ukraina först befriar östra Ukraina, och Krim återstår, så kan "fredsduvorna" i väst, (europa,) tänkas vilja tvinga på Ukraina att sluta "fred" med den rySSka cancersvulsten, innan allt, internationellt territorium blivit befriat.


*Västra strand räknat ur den i från norr rinnande flodens ",synvinkel", vilket är det korrekta, men ibland förvirrande sättet att se på läge i förhållande till flodens stränder.

SlavaUkraini!
__________________
Senast redigerad av Ola Schubert 2022-11-12 kl. 12:43.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in