Citat:
Nja jag börjar tro det var på ett helt annat sätt. Notera att UA uppger i början av Dalgaards bok att de åkte med egen bil ut till Töreboda och senare med taxin tillbaka in till Mariestad. Bilen var alltså kvar i Töreboda. Var planen att hämta den med hjälp av TPs bil på söndag? Den planen kanske följdes trots allt. Tp skulle säkert ta med stockholmare hem till huvudstaden och UA ville ha hem bilen (och plånkan).
Du har rätt här. KM sade i "Att lösa ett mord" att han åkte med flickvännen ut till Töreboda, sen skulle hon vidare till KSS Skövde. Hade Helena och Ulrika åkt med här hade han självklart sagt detta. Det hade framkommit, något annat är uteslutet.
Ulrika har uppgett till Daalsgard att de ställde bilen i Töreboda. Men hur i all sin dar kommer hon ut till Töreboda dagen efter, hon kan ju gärna inte fråga en vän om skjuts om detta, när de skulle hålla sig hemma som de säger. Denna bil och plånbokshämtning kan ju göras senare givetvis.
Visst måste de tagit TPs bil i så fall, om han var i Mariestad den natten. Alltså TP var en handlingskraftig bygg o anläggningskille, han hade antagligen ingenting att göra med PWs vänner, antagligen journalistvänner. Stockholm är stort, kom ihåg. De hade givetvis inte behövt känt varandra. TP bodde ute i Nacka, då fanns inte ens en tunnelbanelinje ut dit, jag tror inte denna kille knölar med tåg när det bara är 30 mil på bra väg till Mariestad. Inga pix för en körglad 20-åring.
Det kan öppna för nya möjligheter om TP hade sin bil stående på Hällristningsvägen 9. Om han var hemma i huset hela tiden var han kanske även tillgänglig som chaufför för den aktuella natten.