2022-11-10, 20:43
  #257065
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Detta verkar i princip vara en förort till Kherson, som ryktas vara återtagen. Var är ryssarna?
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1590783682222387200
Jag hoppas att Ukraina lärt sig att det är ett dåligt ställe för en bas.
Citera
2022-11-10, 20:45
  #257066
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OnceUponACreek
Ukrainare är varmare än en isglass i helvetet i JÄMFÖRELSE med gemene ryss, och därav behövs det ingen mer input från din VILJA att PÅVISA hur "ond" ukrainaren är. Fattar du slirigt eller är du helt enkelt bara korkad nog för att inte förstå skillnaderna på homo sapiens och homo sovjeticus? Vad i helvete vill du komma fram till här du vilsna stackare? Du snackar en MASSA om allt ANNAT än det faktumet att ryss-aset har INVADERAT Ukraina, men själva verkligheten och faktumet som sådant ringlar du dig runt som om att du tog för givet att VI här vore lika vilsna som dig. Respektlöst såsom perspektivlöst. Du borde se till att leva litta te (skånsk bonde på halvtid jag) innan du bräker ur dig massa dumheter här. Förstår du fortfarande inte att det spelar NADA roll om Ukraina så vore porten till helvetet själv, så skulle vi fortfarande sparka dig och ryss-aset tillbaks till den sidan om den porten de kommer från. Väx upp och inse att vi är alldeles för bra för ditt vetande att förstå
Har du förstått att en femtedel av de som bor i Ukraina är etniska ryssar..? Är de hjältemodiga ukrainare eller svekfulla ryss-as?
Du måste lära dig att skilja på krigshandlingar och personlighetsdrag. Inte blev de hjältemodiga amerikanerna helt plötsligt skurkar och "USA-as" när de bombade civila vietnameser med napalm?
Citera
2022-11-10, 20:45
  #257067
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Pissryssen är riktiga sadister! Spränger sönder bunkerdvärgens ägodelar

Reports Russian military blowing up critical civilian infrastructure in Kherson
https://liveuamap.com/en/2022/10-november-reports-russian-military-blowing-up-critical

Det är krig..då gör man sånt här.
Citera
2022-11-10, 20:46
  #257068
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Tycker man bör börja tänka på delning av skitlandet. Del av Sibirien till China. Sakhalin, Kurilelna, Kamtjatka till Japan, Karelen tillbaka till Finland osv.
8ngen som vill ha det. Hade du själv kunnat tänka att börja styra upp ett land fullt med alkoholiserade bögar som snor allt de ser

Du kan inte ens bygga en nöjespark till deras eget nöje för de snor barmtågen också.
Tvättinrättningar skall vi inte ens prata om.
Citera
2022-11-10, 20:48
  #257069
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gorbag
Jag hoppas att Ukraina lärt sig att det är ett dåligt ställe för en bas.

De borde kanske låtit Ryssland behålla flygplatsen så de kunde ta dit nya helikoptrar med jämna mellanrum och sedan spränga dem?
Citera
2022-11-10, 20:48
  #257070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
I krig händer det mycket otäcka saker, jag är säker på att Ukrainare är lika bra på att begå otrevliga handlingar. Men nu talar vi om ryssar som folkslag, inte vad som händer i krig.
Det märkliga med alla som talar sig varma för hur trevliga Ukrainare är och hur förskräckliga ryssar är helt bortser från att de är samma folk. Det är samma ras och samma gener, en som ägnar sig år rasbiologi skulle inte se någon skillnad. Det är bara en gräns som skiljer dem åt.

Ja fast nu skiljer ju ingen gräns dom åt. För att dina ryssvänner har startat ett orättfärdigt krig.
Citera
2022-11-10, 20:49
  #257071
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Det påminner om den psykotiske dvärgen i kremls "resonemang" om att det "egentligen" inte finns något Ukraina överhuvudtaget, och inget Ukrainskt folk. De är alla "små ryssar" som bor i "novorussia".
Faktiskt intressant. Finns det tjecker och slovaker, eller är de alla tjeckoslovaker? Finns det serber, kroater, kosovoalbaner, makedonier, slovener, bosnier etc, eller är de alla jugoslaver? För fanns både västtyskar och östtyskar, nu är de alla tyskar.
Citera
2022-11-10, 20:49
  #257072
Medlem
Tvonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gorbag
Jag hoppas att Ukraina lärt sig att det är ett dåligt ställe för en bas.

Ryssen har väl så snea och vinda eldrör nu på sitt artilleri att de i princip lär vara safe att upprätta någon sorts verksamhet där igen
Citera
2022-11-10, 20:50
  #257073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
De som vill veta vet, det finns fortfarande internet i Ryssland och Youtube finns kvar. Deras eget Telegram har också pro-ukrainska konton.

Ja hoppas det ligger kvar. I vart fall många ungdomar i Ryssland tror jag ser på omvärlden lite annorlunda än vad äldre gör.

Om Ukrainska styrkor nu nått Chornobaivka som det ryktas om, så är dom mycket nära staden Kherson nu. Intressanta nyheter.
Citera
2022-11-10, 20:50
  #257074
Medlem
Tvonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Det är krig..då gör man sånt här.

Fast nä det gör man inte. Är bara Pissryssen som siktar in sig på civila och civil infrastruktur.
Citera
2022-11-10, 20:51
  #257075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Har du förstått att en femtedel av de som bor i Ukraina är etniska ryssar..? Är de hjältemodiga ukrainare eller svekfulla ryss-as?
Du måste lära dig att skilja på krigshandlingar och personlighetsdrag. Inte blev de hjältemodiga amerikanerna helt plötsligt skurkar och "USA-as" när de bombade civila vietnameser med napalm?

Har du förstått att 3/5:e delar utav folket i Donbas är UKRAINARE?? Är de förtjänta utav sekundärt äkliga addidasryttare till att hota dem till att tillhöra Ryssland eller bli misshandlade?

Sedan borde du ge dig ut och resa lite lille pågavasker. I hela Ukraina sett till land som stat är den femtedelen du pratar om i allra högsta grad på Ukrainas och den riktiga världens sida. Du borde nog åka dit istället för att TRO dig ha svar genom de två stackars efterblivna ryssarna som hamnade fel I Ukraina. Res lite, fråga lite, se lite, smaka lite, så skall du se att det du bygger dina drömmar på faller platt på ett litet ögonblick utav verklighet
Citera
2022-11-10, 20:51
  #257076
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OnceUponACreek
JO! Det ÄR ryssarna som personer det är fel på! Det är DE som agerat likgiltigt och falskt accepterande som har lett fram till detta vansinne i Ukraina! Det är faktiskt INGEN annans fel än JUST det ryska folkets, och för det skall de som sig önskat stå skyldiga, och måtte ingen ge dem nåd ÄNNU EN GÅNG
I vilken kategori hamnar de miljoner ryssar som är medborgare i Ukraina? Närmare 20% av befolkningen i Ukraina hör visst dit.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in