Citat:
Ursprungligen postat av
SayWhatAgain
Intressant är då om man kan koppla MGM till fyndplatsen innan brottet begicks.
Skribent Avel är duktig på det där med mobilmaster och uppkopplingar.
Jag gjorde en enkel karta med master i närheten. Markerade två master, fyndplatsen och JJs pappas hem.
Visst, JJ rider i området - som kan sänka denna teori, men om både JJs och MHs är uppkopplade där under en längre tid än en biltur så kanske det kan vara ett indicium på att fyndplatsen är vald med omsorg innan brottet begicks.
Karta med mobilmaster runt fyndplatsen
Bra karta. Jag vet inte om det är mobilmaster eller vilka operatörer isf. Vill man ta reda på det kan man kontakta markägaren och kolla vem de skrivit avtal med.
Några saker avslöjar ju ofta MGM. Att de kopplar upp mot en mast som de inte borde vara vid en viss tid eller att det går att fastställa att de varit i ett område och då borde koppla upp om de som normalt har mobilen med sig. Ingen uppkoppling betyder då avstängd mobil eller liknande. Och har man fuffens för sig så beror ju ofta avstängningen inte på att man vill spara batteri.