Citat:
Ursprungligen postat av
Tillsson
OK källa på det? När kommer de? Ska bli kul att se vad du svarar på detta? Eller ljuger du igen? Ukraina vill f ö inte ha A 10. De är alldeles för långsamma. Knapps de dög i Afganistan. Men som sagt presentera dina källor nu!
Du är en konstant ljugande pellejöns, inte nog med det- du är ju dessutom ganska svagbegåvad på så sätt att du omöjligtvis kan ta till dig information... du drar bara till med nästa lögn istället i hopp om annat utfall.
Jag sitter alls inte i något som helst beslutande organ kring när vapenhjälp skall sändas varför mitt svar är; Jag vet inte när dessa stridsvagnar och flygplan kommer, kanske imorgon- kanske om ett halvår?
Ukrainas val av amerikanska flyg var i första hand F 16 men det beslutades efter en tid att det blir A 10 Warthog som kommer till undsättning, den saken hade med motorers placering att göra. Start/landbanor är svåra att hålla damm- och grusfria under de förhållanden Ukraina utkämpar sin kamp varför man valde A 10 då dess motorer ligger högre placerade på detta plan- till skillnad mot F 16 som har lägre placerade motorer som riskerar suga i sig skräp och grus vid framför allt start. Dessa saker fick jag förstå i vårt eget vapen/militärforum, jag kan tänka mig det var den eminente skribenten Ormen Långe som berättade kring detta.
Edit; Ja det var det...
Ukrainska piloter är på plats för utbildning och träning av detta flygande vapen -->
https://time.com/6207115/ukraine-train-fighter-pilots-russia/
Slovakien kommer skicka (eller har skickat) upphottade MIG 29 till Ukraina, de är pimpade på så sätt att de anpassats för att kunna bära och bestyckas med Natoanpassade vapensystem. -->
https://www.thedefensepost.com/2022/07/07/prague-slovakia-mig-29s-ukraine/ och
https://www.euronews.com/2022/08/18/slovakias-plan-to-sell-fighter-jets-to-ukraine-divides-a-nation
Vad det gäller stridsvagnar kommer olika typer skickas (vad jag begripit) det är T 72 i olika utförande- alla uppgraderade men också T 55. -->
https://www.telegraph.co.uk/world-news/2022/11/04/ukraine-get-advanced-tanks-battlefield-counter-offensive-against/ Du måste förstå att nu- sedan någon vecka tillbaka, omfattas Ukraina av Lend/Lease-avtalet som garanteras av det förenade väst som kanske inte ger dem allt de pekar på men deras önskningar kommer till stora delar infrias.
Citat:
Ursprungligen postat av Tillson
NATO/Väst vägrar att leverera stridsvagnar och flyg till Ukraina.
Detta skrev du vilket jag förklarade vara rena lögner men du kände inget av skam när jag förklarade så utan bara drar vidare i ovett med en kommentar om A 10's oduglighet men sanningen är den motsatta- de är mycket uppskattade farkoster som uppvisat grym effektivitet. Man kan väl säga att du ljög igen...