Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Vi båda misstänker ju att handfatet kan vara det som orsakat dom höga dunsarna som grannen beskriver som ”taket skakade”. Inte helt otänkbart att det legat andra lösa grejer i badrummet såsom vattenblandare, rör, kakel osv.
Nu minns jag inte om det var grannen under eller den andre grannen som beskrev ett hamrande ljud 5-10 gånger. Vet du vilken granne som sa det?
Släpp handfatet, det är så osannolikt att jag vill hävda att en träsko är troligare. Av alla objekt som kan ansamlas vid en badrumsrenovering så vill jag nog påstå att ett handfat knappast är valet när man vill mörda lite. Till och med en efterbliven särklassare utan impulskontroll fattar hur korkat det vore, vid den tidpunkten, om du ska använda ett handfat till att exempelvis släppa över någons huvud. Det är i så fall mycket mer troligt med ett vanligt verktyg eller mindre don.
Dessutom verkar det som att det inte har hittats någon teknisk bevisning såsom blod exempelvis, i JJ's lägenhet. Vilket talar emot en blodig död, om det är där hon har dött.