Citat:
Ursprungligen postat av
KukLuxLars
Jag undrar dock om tanken att döda Tove funnits redan när hon bjuds hem till JJ. Om inte döda så åtminstone sätta någon slags press på henne.
Varför kände sig TT tvungen att gå hem till JJ? Varför letade hon efter henne så nervöst på Nöjet? Jag tror det funnits någon slags skuld från TT till JJ eller att JJ lovat att på något sätt sätta TT i skiten om hon inte gjorde något som JJ ville. När TT går hem till JJ tror TT att de ska finna någon trevlig kompromiss eller bara släppa hela grejen som de har bråkat om.
Väl hemma hos JJ framstår det dock ganska tydligt att JJ inte under några omständigheter kommer backa, alternativt att TT inte kommer backa från sin ståndpunkt. Stämningen blir dålig, TT tänker dunsta. JJ kan inte tro sina öron när TT inte ger med sig och hon ser rött. Kanske har hon redan försökt hota eller skrämma TT under kvällen med hjälp av MH men det har inte funkat, och i JJ:s hjärna är det enda logiska att inte låta TT bara valsa iväg oskadd nu när JJ hotat henne. JJ kan inte låta sina hot bara vara tomma ord. Alltså kastar hon sig på TT i hallen.
Instämmer!
Mordet var planerat. Allra senast vid tiden på Nöjet.
Varför var TT orolig för sin vän? Varför efterlyste hon sin kompis på Nöjet, pratade med barchefen om var hon fanns, visade tydligen ett foto på henne också? Det var bråttom att hitta henne. När hon sen hittade dom konfronterade hon dom. Det blev bråk om saken. JJ och MH kom till slutsatsen att TT måste tystas! För gott. Dom kan inte göra det på Nöjet, utan lockar med TT hem till lägenheten.
Det kan röra sej om narkotika. Men det kan också röra sej om homosexualitet.
Oavsett vilket ansåg dom att T måste röjas ur vägen, och det snabbt.