Citat:
Ursprungligen postat av
anmark
Likstelheten kommer inte direkt vid en tidpunkt utan inträffar succesivt fom ca 15 minuter till ett par timmar och då ganska kraftigt i början. Det är min erfarenhet från älgjakten, har dock ingen erfarenhet av människor, tror dock att den är något långsammare.
Nej precis, det börjar i mindre muskler som käkar och fingrar. Det jag kan hitta (och du med, om du googlar) är att full likstelhet inträffar ungefär efter 6-10 timmar hos människor i normala förhållanden. Mycket möjligt att det går snabbare hos djur! En person i tråden gav tidigare sin erfarenhet om döda hästar och där verkar det också gå snabbare än hos människor.
Det var också någon som vittnade om omfattande likstelhet efter 4 timmar hos en gammal person. Där kan dock sjukdomar, mediciner och annat ha spelat in.