2022-11-02, 23:57
  #20101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fbc
Det tror jag tyvärr inte. Fallet har fått genomslag pga att det är en ung kvinna som försvunnit och där man ganska snabbt ringat in misstänkta som också är unga kvinnor. Det är en relativt unik kombination, ingenting mer. Intresset kommer sannolikt åka rakt ner i källaren nu när kropp är funnen, när misstänkta häktade och när åtal är långt från nära.

Du kan inte börja babbla om att det är ett fall som kommer diskuteras i undervisning baserat på utseende, sannolikhet att bli framgångsrik i livet (med vilka mått?) eller att någon gett sken av att sakna vissa typer av mänskliga egenskaper. Det är inget nytt i brottsvärlden.

Inget nytt i brottsvärlden?

Ok, kan du inte tala om vilka sådana här fall vi har sedan tidigare då i landet?
Du kan rentav få välja motsvarande fall där GM och BO varit män.
Ge mig en lista på alla de fallen, tack.
Citera
2022-11-02, 23:57
  #20102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RabiatBitch
Ett par tankar:
JJ har säkert borderline personlighetsstörning. Tänker på hennes extrema beteende efter separationen med sitt ex. Humöret skiftar extremsnabbt, ser allt i svartvitt och kan hata för minsta småsak. Hamnar ofta i slagsmål, drar kniv etc.

MH var kanske kär i henne, därav att hon täcker upp.

Apropå att forsla bort kroppen kan de ha hängt henne mellan sig på sina axlar och släpat nerför trapporna. Så man gör med nån som däckat och kanske därför hon sa till grannen att hon hade en jättefull kompis. Ingen som tycker det är konstigt att de då hjälper henne hem, ifall de skulle bli upptäckta.

Håller med dig där ang borderline. Dom kan uppfattas väldigt narcissistiska med. Har en gammal bekant med extrem borderline som det inte går att umgås med utan extremt mycket drama vilket gör att hon inte har några vänner kvar nästan, vi som tagit avstånd känner alla att hon lätt skulle kunna hamna i samma situation som JJ vilket är orsaken till att vi tagit avstånd. Väldigt labil med mörkt inre och väldigt manipulativ.
Citera
2022-11-02, 23:57
  #20103
Medlem
tingsryd2.8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dvx1234
Det hela bottnar i att personer tror inte att en tränad 170+ tjej kan lyfta en normalbyggd 160+ tjej ned för en trappa. Att risken för att bli upptäckt blir mindre om en kille springer dem där 30 metrarna istället. Det har varit en grej ända från början då folk hittade på konstiga teorier med reseväskor och styckningar hit och dit. Själv har man gett upp hoppet, vissa är helt inställda på att detta är en omöjlighet. Det är samma personer som verkar ha missat att det finns kvinnliga väktare, räddningspersonal, poliser m.m. som gör detta dagligen.

Ja det förstår jag :/ försökte bara prata lite vett men kanske är döfött
Citera
2022-11-02, 23:58
  #20104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TupolevTu-144
Varför måste du ha in Nils i ekvationen?

Om tjejerna på egen hand har bragt Tove om livet så klarar de nog av att gömma kroppen också, tror du inte?

Dessutom sa ju polisen att ingen mer är misstänkt i nuläget.

Skulle en tredje GM vara delaktig så skulle det nog framgå av kartläggningen - mobilsamtal, sms, pejling av rörelsemönster, mm, mm.

Polisen har ju mycket info vid det här laget, och en tredje GM verkar inte passa in i det pussel de nu lägger.

Nä, tjejerna har gjort det här själva.

Exakt, om det fanns någon som helst misstanke om en tredje person hade den personen naturligtvis häktats direkt. Annars hade ju hen kunnat flytta kroppen igen, gömma den bättre osv.

De har uppenbarligen väldigt mycket info om hur personerna har rört sig, övervakningsbilder på dem i bilar osv. Faktumet att ingen tredje person häktats bekräftar att det inte ens finns minsta indicium som stödjer att en tredje person skulle varit inblandat.

Det skulle naturligtvis vara möjligt för någon att delta utan att lämna spår, men tänk samtidigt på att tjejerna verkar haft telefonerna med sig. Hur troligt är det att typ en släkting varit sjukt noggrann att inte lämna några spår, inte ha med sin telefon, osv samtidigt som tjejerna i samma bil satt med sina lurar?

100% säkert att ingen annan är inblandad.
Citera
2022-11-02, 23:58
  #20105
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Hur hittade du en brunn? Försökte zooma men ser inte, för dålig upplösning.

Nej, jag har inte heller hittat den. Det var en annan skribent som garanterade att det fans en sådan 30-50 meter från huset. Dåligt täckt. Jag frågade då om det var det "här" stället vi pratade om.
Citera
2022-11-02, 23:59
  #20106
Medlem
PussiKatts avatar
Kan alla dumma jävla män i denna tråd som tror att tjejer inte har en muskel på kroppen bara hålla käften? Självklart skulle M och J rent fysiskt vara kapabla till att bära T ner för trapporna. Herregud, the ignorance.
Citera
2022-11-02, 23:59
  #20107
Medlem
Är det någon som vet om JJ och/eller MH:s täckning? Om masterna där kroppen hittades tagit upp signal för deras telefoner?

Tänkte om det inte har tagit upp signaler så MÅSTE de ha fått hjälp.. Kl 04 på morgonen bakfull och förmodligen på droger så är man inte helt klar i huvudet och kör i väg utan telefon. Ingen som vet hur deras samtal gått den morgonen?
Citera
2022-11-02, 23:59
  #20108
Medlem
tingsryd2.8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trongen
Håller med dig där ang borderline. Dom kan uppfattas väldigt narcissistiska med. Har en gammal bekant med extrem borderline som det inte går att umgås med utan extremt mycket drama vilket gör att hon inte har några vänner kvar nästan, vi som tagit avstånd känner alla att hon lätt skulle kunna hamna i samma situation som JJ vilket är orsaken till att vi tagit avstånd. Väldigt labil med mörkt inre och väldigt manipulativ.

Tkr inte vi ska glömma att inte alla med borderline är maligna. Finns många som bara orsakar lidande åt sig själva
Citera
2022-11-02, 23:59
  #20109
Medlem
lindblomsgröns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JRembrandt
Ja jag fattar inte, det är fullständigt galna människor som skriver här. Det har inte kommit fram något som pekat på att det finns en tredje gärningsman, polisen säger att dom inte misstänker någon annan men ändå kommer det hela tiden teorier om en tredje person. Varför e det så svårt och tro att två tjejer kan bära en 50kg kropp är för mig en gåta. Folk verkar tro att tjejer är små sköra varelser som inte klarar av något själva.

Fysiskt är de flesta kvinnor svagare. De har en annan muskelmassa. Det man reagerar på tycker är att gå i trappan tyst från översta våningen med grannar som är vaksam efter tidigare oväsen med en död kropp mitt i natten. Modigt gjort minsann om man får utrycka sig så utan påhopp från de som tror sig vara bättre.
Citera
2022-11-02, 23:59
  #20110
Medlem
Skaraborg2s avatar
Mycket unikt fall.

Citat:
Ursprungligen postat av linakova

Inget nytt i brottsvärlden?

Ok, kan du inte tala om vilka sådana här fall vi har sedan tidigare då i landet?
Du kan rentav få välja motsvarande fall där GM och BO varit män.
Ge mig en lista på alla de fallen, tack.

Mig veterligen finns det inget annat sådant fall i landet.

Vetlanda - fallet är helt unikt inom svensk kriminalhistoria.
Citera
2022-11-03, 00:00
  #20111
Medlem
borjeBandits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hello87
En tanke.

Jag tror att MH idag erkände var TT
Låg och polisen sa säkert att berättar du mer vad du vet så kan vi se angående ditt straff. Det bästa är om du samarbetar med oss. Därav blev hon omhäktad 11 00.

Sen var vi JJ där förhörsledaren sa att MH erkänt vart kroppen ligger och att hon också omhäktad klockan 13

Fast nu var det JJ som omhäktades 11:00 och MH 13:00. Samt att svensk polis/åklagare har inte några möjligheter att förhandla om straffpåföljd
__________________
Senast redigerad av borjeBandit 2022-11-03 kl. 00:03. Anledning: Korrigering
Citera
2022-11-03, 00:00
  #20112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Mja, det här med fulla restriktioner och hållas helt isolerad med kontaktförbud.
Att man endast får träffa sin advokat, förhörsledaren och häktesvakter stämmer inte riktigt.
Det finns en du inte får nekas att träffa, en med så total tystnadsplikt att allt följer med i graven.
Begär du att få träffa din präst/själasörjare får du ett enskilt möte, utan någon övervakning.


MH’s pappa är ju nån form av predikant om jag förstått det hela rätt. Spännande i din kontext. Får man träffa pappa själv då om pappa är predikant??
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in